Norwegia przygotowuje się do przekazania Ukrainie 22 myśliwców F-16 w ramach koalicji lotniczej – poinformowały norweskie media.

Jak poinformował w czwartek portal Nettavisen, Norwegia przygotowuje się do przekazania Ukrainie 22 myśliwców F-16 w ramach koalicji lotniczej – poinformowały norweskie media.

Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie te samoloty bojowe są w pełni sprawne.

Część z nich może zostać wykorzystana jako dawca części zamiennych do naprawy i konserwacji innych norweskich F-16, które zostaną przekazane Siłom Powietrznym Ukrainy.

Oprócz samych samolotów Ukraina może otrzymać z Norwegii także silniki odrzutowe do myśliwców, materiały pomocnicze, symulatory, części zamienne i inny sprzęt.

Przypomnijmy, że holenderska minister obrony Kajsa Ollongren ogłosiła wydzielenie Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej w wysokości 350 mln euro, zrelacjonował ukraiński portal Korrespondent.net. Według niego minister miała obiecać, że Holandia zakupi amunicję powietrze-ziemia do wysyłanych na Ukrainę myśliwców F-16. Planuje się przeznaczyć na ten cel 150 mln euro, amunicja będzie kupowana bezpośrednio od producenta, nie z rynku wtórnego.

Dodajmy, że prezydent Rumunii Klaus Iohannis zgodził się przeszkolić ukraińskich pilotów na F-16 w ośrodku szkoleniowym w tym kraju. Według dziennikarzy Iohannis w piśmie poinformował parlament, że wydał zgodę na przeszkolenie około 50 ukraińskich żołnierzy w Rumunii.

W publikacji zauważono, że mowa o szkoleniu Ukraińców, którzy będą pracować na myśliwcach F-16 w Europejskim Centrum Szkolenia F-16 (EFTC) w Bazie Sił Powietrznych Fetesti. To nowo powstały ośrodek, w styczniu rumuńscy piloci rozpoczęli tam szkolenia.

Według źródeł Digi24 ukraińscy piloci powinni przybyć do bazy latem.

Kresy.pl/Nettavisen

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply