Wielka Brytania planuje przekazać na Ukrainę testowy laserowy system przeciwlotniczy DragonFire – poinformowały w piątek brytyjskie media.

Jak poinformował w piątek The Telegraph powołując się na brytyjskiego ministra obrony Granta Shappsa, Wielka Brytania planuje przekazać na Ukrainę testowy laserowy system przeciwlotniczy DragonFire. Podczas oficjalnej wizyty w laboratorium DragonFire w czwartek sekretarz obrony Grant Shapps powiedział, że system jest nadal w fazie testów, ale rząd pracuje nad przyspieszeniem rozwoju.

Według niego Wielka Brytania planuje otrzymać pierwsze kompleksy DragonFire do 2027 roku, ale pracuje nad tym, aby prototypy wysłać na Ukrainę wcześniej, nawet jeśli nie będą one gotowe w stu procentach.

“Powiedzmy, że nie trzeba mieć [lasera] w 100% doskonałego, żeby być może Ukraińcy zaczęli go używać. Na tym etapie rok 2027 jest nadal datą zakończenia prac rozwojowych, ale oczywiście zobaczę, co możemy zrobić, aby przyspieszyć ten proces” – powiedział Shapps.

DragonFire to brytyjska instalacja laserowa o mocy 50+ kW. Rozwój systemu rozpoczął się w 2018 roku pod przewodnictwem wiodących brytyjskich firm, takich jak: MBDA UK, Leonardo UK i QinetiQ Group.

System został stworzony do niszczenia dronów, ale obecnie brytyjskie dowództwo wojskowe uważa go za wystarczająco potężny środek do przechwytywania amunicji artyleryjskiej, rakiet manewrujących, a nawet balistycznych.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda powiedział, że omawiał transfer postsowieckich rakiet do systemów obrony powietrznej na Ukrainę ze swoim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim podczas spotkania na Litwie podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza 11 kwietnia.

“Dzisiaj w czasie spotkania bilateralnego rozmawialiśmy z Panem Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o pewnym zasobie jeszcze rakiet z czasów sowieckich, które są w tej chwili w polskiej gestii, znajdują się w tej chwili w naszych magazynach. I rozmawialiśmy o ich przekazaniu do dyspozycji obrony powietrznej, obrony przeciwrakietowej Ukrainy. Będę ten temat kontynuował z Ministrem Obrony Narodowej, kiedy wrócę do Warszawy – będę rozmawiał z Panem Premierem Władysławem Kosiniakiem–Kamyszem” – mówił Andrzej Duda.

Kresy.pl/The Telegraph

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply