Na Białoruś przybędzie około 9 tys. rosyjskich żołnierzy – podała w niedzielę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na białoruski resort obrony. To element formowania regionalnego zgrupowania wojsk. Do kraju zaczęła przybywać z Rosji lotnicza składowa zgrupowania.

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że 10 października Łukaszenko ogłosił, że uzgodnił z Putinem formowanie wspólnego zgrupowania wojsk, uzasadniając to „napięciami na zachodnich granicach kraju”. Resort obrony Białorusi poinformował w sobotę o przybyciu do tego kraju eszelonów z rosyjskimi wojskami, które wchodzą w skład regionalnego zgrupowania wojsk. Interfax-Ukraina pisze w niedzielę, że na Białoruś przybędzie około 9 tys. rosyjskich żołnierzy.

Do kraju zaczęła przybywać z Rosji lotnicza składowa zgrupowania.

To element formowania regionalnego zgrupowania wojsk. Jego uruchomienie zapowiadał wcześniej Aleksandr Łukaszenko, uzasadniając to „napięciami na zachodnich granicach kraju”.

Według podanych oficjalnie informacji, decyzja o utworzeniu regionalnego zgrupowania wojsk została podjęta i jest realizowana w celu wzmocnienia ochrony i obrony granicy państwowej Państwa Związkowego na terytorium Republiki Białoruś. Wyjaśniono też, że powodem podjęcia takiej decyzji jest „aktywność wojskowa, która nieprzerwanie trwa w przygranicznych rejonach sąsiednich krajów”.

Zobacz także: Media: Białoruś przekazuje czołgi Rosji. „Co najmniej 67” [+VIDEO]

Jak informowaliśmy, w piątek na Białorusi ogłoszono reżim operacji antyterrorystycznej, a armia i służby specjalne tego kraju są „gotowe do reagowania na wszelkie prowokacje ze strony sąsiednich krajów”, powiedział białoruski minister spraw zagranicznych Władimir Makiej.

Według białoruskiej gazety Nasza Niwa, prezydent Białorusi postanowił przeprowadzić cichą mobilizację. Powołując się na anonimowe źródła, gazeta poinformowała w czwartek, że białoruski prezydent planuje zamaskować projekt kampanii jako „kontrolę zdolności bojowych” i że pierwszy etap operacji dotknie tylko ludność wiejską.

Zobacz także: Siły Zbrojne Ukrainy są gotowe na ewnetualną ofensywę z Białorusi

interfax.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply