Resort obrony chce, by dostawcy poczty elektronicznej tworzyli rejestry logowań i na życzenie udostępniali je służbom – podaje Dziennik Gazeta Prawna (DGP) w środę.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce, by serwisy udostępniające pocztę elektroniczną zbierały informacje dotyczące logowania do obsługiwanych przez siebie skrzynek poczty elektronicznej. „Dziennik ma składać się z daty, godziny (co do jednej sekundy), adresu IP oraz portu przypisanego użytkownikowi w trakcie połączenia. Tak stworzoną bazę danych operator powinien przechowywać przez co najmniej 90 dni i udostępnić ją organom państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań” – wskazuje DGP.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Takie zalecenia znalazły się w opinii, jaką MON przesłał do projektu ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, którą szykuje KPRM” – czytamy w środowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej.

Gazeta podaje, że opinia została podpisana przez podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michała Wiśniewskiego. Jego zdaniem rejestr powinien ułatwić pracę organom ścigania. Wskazuje on, że przestępcy wykorzystują pocztę elektroniczną. Dostawcy nie gromadzą danych na temat logowania, w związku z czym służbom trudniej jest się z nimi zmagać.

Zobacz także: Rosyjscy hakerzy wypowiadają wojnę Polsce

Resort uważa, że przechowywanie tych danych jest wręcz „niezbędne do sprawnego ścigania sprawców przestępstw”.

„Podobny obowiązek mają już teraz operatorzy telekomunikacyjni. W ramach retencji danych muszą zbierać i przechowywać przez rok billingi czy dane o lokalizacji użytkowników” – pisze DGP.

Zobacz także: Rosyjscy hakerzy wypowiadają wojnę Polsce

portalsamorzadowy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz