Resort obrony chce, by dostawcy poczty elektronicznej tworzyli rejestry logowań i na życzenie udostępniali je służbom – podaje Dziennik Gazeta Prawna (DGP) w środę.
Ministerstwo Obrony Narodowej chce, by serwisy udostępniające pocztę elektroniczną zbierały informacje dotyczące logowania do obsługiwanych przez siebie skrzynek poczty elektronicznej. “Dziennik ma składać się z daty, godziny (co do jednej sekundy), adresu IP oraz portu przypisanego użytkownikowi w trakcie połączenia. Tak stworzoną bazę danych operator powinien przechowywać przez co najmniej 90 dni i udostępnić ją organom państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań” – wskazuje DGP.
“Takie zalecenia znalazły się w opinii, jaką MON przesłał do projektu ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, którą szykuje KPRM” – czytamy w środowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej.
Gazeta podaje, że opinia została podpisana przez podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michała Wiśniewskiego. Jego zdaniem rejestr powinien ułatwić pracę organom ścigania. Wskazuje on, że przestępcy wykorzystują pocztę elektroniczną. Dostawcy nie gromadzą danych na temat logowania, w związku z czym służbom trudniej jest się z nimi zmagać.
Zobacz także: Rosyjscy hakerzy wypowiadają wojnę Polsce
Resort uważa, że przechowywanie tych danych jest wręcz “niezbędne do sprawnego ścigania sprawców przestępstw”.
“Podobny obowiązek mają już teraz operatorzy telekomunikacyjni. W ramach retencji danych muszą zbierać i przechowywać przez rok billingi czy dane o lokalizacji użytkowników” – pisze DGP.
Zobacz także: Rosyjscy hakerzy wypowiadają wojnę Polsce
portalsamorzadowy.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!