We wtorek w życie weszła znowelizowana ustawa antyterrorystyczna. Pozwala ona szefowi ABW samodzielnie decydować o usuwaniu “treści terrorystycznych” z internetu, bez konieczności uzyskania zgody sądu.

W październiku uchwalono zmianę ustawy o działaniach antyterrorystycznych i ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Nowelizacja daje szefowi ABW nowe uprawnienia, w tym możliwość decydowania o tym, jakie treści uznawane są za “terrorystyczne” oraz daje mu prawo blokowania zawierających je stron bez konieczności uzyskania zgody sądu.

Nowelizacja ma związek z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przeciwdziałania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym. Chodziło o wprowadzenie we wszystkich państwach UE spójnego mechanizmu.

Zgodnie z rozwiązaniami UE za treści o charakterze terrorystycznym, które podlegać będą usunięciu lub blokowaniu, uznane są materiały, które:

  • podżegają do popełnienia przestępstwa terrorystycznego;
  • nakłaniają osobę lub grupę osób do popełnienia lub przyczynienia się do popełnienia przestępstwa terrorystycznego;
  • nakłaniają osobę lub grupę osób do uczestniczenia w działaniach grupy terrorystycznej;
  • udzielają instruktażu dotyczącego m.in. wytwarzania lub stosowania materiałów wybuchowych czy broni w celu popełnienia lub przyczynienia się do popełnienia przestępstwa terrorystycznego;
  • stwarzają zagrożenie popełnienia takiego przestępstwa.

Nowe przepisy weszły w życie we wtorek, 3 grudnia.

Szef ABW stał się odpowiedzialny za wykonanie rozporządzenia w zakresie m.in. wydawania nakazów usunięcia zobowiązujących dostawców usług hostingowych do usunięcia treści o charakterze terrorystycznym lub uniemożliwienia dostępu do treści terrorystycznych we wszystkich państwach członkowskich; weryfikowania nakazów usunięcia wydanych przez właściwe organy innych państw UE oraz stwierdzania ewentualnych naruszeń w tym zakresie; przedłużania okresu zachowania treści o charakterze terrorystycznym, które zostały usunięte lub do których dostęp został uniemożliwiony, na skutek wydanego nakazu usunięcia; wydawania decyzji w sprawie dostawców usług hostingowych narażonych na treści o charakterze terrorystycznym oraz nadzoru nad wdrażaniem przez nich środków szczególnych; nakładania kar administracyjnych.

Czytaj także: Konfederacja przeciwko rządowym planom cenzury w Internecie

spidersweb.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply