Resort przemysłu chce przeanalizować pomysł budowy trzeciej elektrowni atomowej w Polsce – podaje Dziennik Gazeta Prawna. Jak czytamy, potencjalnymi partnerami inwestycji są Amerykanie, Francuzi i Koreańczycy.
Dziennik Gazeta Prawna zwracał uwagę we wtorek, że w zaktualizowanym rządowym programie energetyki jądrowej ma się znaleźć komunikowany już publicznie harmonogram budowy pierwszej elektrowni na Pomorzu. “Zakłada on wylanie pierwszego betonu jądrowego w 2028 r. i oddanie do eksploatacji kolejnych trzech bloków elektrowni w Choczewie w latach 2036–38. Dodatkowo, jak ustalił DGP, kluczowe miejsce w odświeżonej strategii zajmie kwestia kolejnej elektrowni realizowanej w ramach rządowego programu” – czytamy.
Źródła medium sugerują, że formalne rozpoczęcie procesu wyłaniania partnera nastąpi w przyszłym roku.
Ministerstwo Przemysłu ma oceniać, że w odniesieniu do tej inwestycji możliwe do utrzymania są terminy zapisane w obowiązującym jeszcze programie z 2020 r. Mówią one o rozpoczęciu eksploatacji pierwszego bloku drugiej elektrowni w 2039 r. i zakończeniu prac nad trzecim blokiem do roku 2043.
Zobacz: Pierwsze zamówienia u polskich dostawców w ramach budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu
Przeczytaj: 6 lat opóźnienia w budowie polskiej elektrowni atomowej? Burza po słowach minister
“Według naszych nieoficjalnych ustaleń, w dokumencie może się znaleźć za to po raz pierwszy wzmianka o możliwości budowy trzeciej elektrowni. Potrzeba jej realizacji powinna, według resortu przemysłu, zostać poddana dalszym analizom, bo w grę mogłoby wchodzić zastąpienie kolejnej dużej elektrowni większą liczbą małych reaktorów” – pisze DGP.
“Poza ceną czy parametrami technicznymi reaktorów istotną rolę mają odegrać wkład kapitałowy partnera w inwestycję, gwarancje dotyczące udziału polskiego przemysłu czy transfer technologii” – wskazuje medium.
Jak czytamy, potencjalnymi partnerami inwestycji są Amerykanie, Francuzi i Koreańczycy.
Czytaj: Ceny uranu rosną. Złoże w woj. świętokrzyskim szansą dla Polski?
PGE PAK Energia Jądrowa to spółka powołana w kwietniu ub. roku. Celem i zadaniem spółki ma być udział w planowanej realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce. Ma ona za zadanie przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.
Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Druga obok Pątnowa ma powstać w pomorskim Choczewie w 2040 roku, czyli o sześć lat później niż zakładano.
Zobacz także: Podjęcie decyzji o budowie elektrowni jądrowej zajmie kilka lat – informuje spółka PGE
“Myśli” i na tym sie skończy ,około 2050 stwierdzą że skończyli myślenie i wybuduja w 2099