Premier Japonii Fumio Kishida rozważa udział w szczycie NATO pod koniec czerwca, by wzmocnić współpracę z Zachodem w związku z inwazją Rosji na Ukrainę – podała w sobotę agencja Reuters. Medium powołuje się na anonimowe źródła.

Szczyt NATO odbędzie się w dniach 29-30 czerwca w Madrycie. Obecność Kishidy na szczycie zostałaby przyjęta z zadowoleniem jako silny sygnał międzynarodowej solidarności w sprawie wojny na Ukrainie – podkreśla agencja Kyodo. Agencja Reuters zwraca z kolei uwagę, że ten ruch oznaczałby niezwykle zdecydowaną postawę japońskiego premiera.

W przeszłości japońscy przywódcy zachowywali ostrożność w stosunkach z Rosją, ponieważ oba kraje toczyły wieloletnie spory terytorialne.

Japońscy urzędnicy nie chcą komentować doniesień medialnych w opisywanej sprawie.

Zobacz także: Japonia nie będzie eksportować zaawansowanych technologii do Rosji

Szczyt NATO odbędzie się w dniach 29-30 czerwca w stolicy Hiszpanii, co przypada na szczyt kampanii przed wyborami w Japonii (zaplanowano je na 10 lipca).

Kishida ma podjąć ostateczną decyzję w późniejszym terminie, właśnie z powodu sytuacji politycznej przed wyborami do izby wyższej parlamentu – poinformowała agencja Kyodo.

NATO zaprosiło na szczyt Japonię, Australię, Nową Zelandię i Koreę Południową jako swoich partnerów w regionie Azji i Pacyfiku.

Obecność Kishidy na szczycie zostałaby przyjęta z zadowoleniem jako silny sygnał międzynarodowej solidarności w sprawie wojny na Ukrainie – podkreśla Kyodo.

Źródła agencji Reuters sugerują, że Kishida planuje przyjechać do Madrytu po tym, jak weźmie udział w spotkaniu Grupy Siedmiu (G7) państw uprzemysłowionych w Niemczech.

Jak informowaliśmy, w marcu w Brukseli odbył się nadzwyczajny szczyt NATO, na którym przywódcy krajów członkowskich, ze Stanami Zjednoczonymi na czele zdecydowali o zwiększaniu nacisku na Rosję, by zaprzestała wojny z Ukrainą. Podczas szczytu potwierdzono gwarancję bezpieczeństwa dla wszystkich sojuszników. Jak ustalono, na tzw. flance wschodniej ma stacjonować więcej żołnierzy, a także więcej sprzętu, szczególnie myśliwców i broni przeciwrakietowej. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść na czerwcowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zobacz także: Wiceszef MSZ: Polska zwróci się na szczycie NATO o więcej żołnierzy na granicach z Rosją

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply