Irańskie media podały, powołując się na informacje z przedstawicielstwa Iranu przy ONZ, że Teheran zawarł z Rosją kontrakt na zakup myśliwców Su-35.

Jak podała agencja Irib, przedstawicielstwo Iranu przy ONZ zapowiedziała zakup rosyjskich myśliwców Su-35. Agencja twierdzi, że Iran podpisał już kontrakt na zamówienie tych samolotów w Rosji.

„Myśliwce Su-35 są technicznie odpowiednie dla Iranu i Iran sfinalizował kontrakt na ich zakup” – powiedział w sobotę w Nowym Jorku przedstawiciel państwowych mediów Iranu, powołując się na informacje z irańskiej misji przy ONZ.

Agencja IRNA poinformowała, że Iran sfinalizował kontrakt na zakup myśliwców Su-35 po zniesieniu embarga ONZ na zakup broni konwencjonalnej w październiku 2020 roku. Podała również, że przedstawicielstwo Iranu przy ONZ przekazało, iż Iran zwracał się do innych państw, niewymienionych z nazwy, z pytaniami o możliwość zakupu samolotów wojskowych.

Szczegóły dotyczące kontraktu nie zostały ujawnione. Strona rosyjska oficjalnie nie potwierdza, by zawarła kontrakt z Iranem ws. myśliwców Su-35.

Media zwracają uwagę, że w ciągu ostatniego roku Rosja i Iran zaczęły ściśle współpracować w kwestiach wojskowych, co wywołuje głębokie zaniepokojenie w USA.

Informacje o możliwym dostarczeniu przez Rosję Iranowi Su-35 pojawiały się już w ubiegłym roku. Jak pisaliśmy, latem 2022 roku w sieci pojawiły się nieoficjalne doniesienia, według których Iran miał wysłać do Rosji pierwszą partię dronów bojowych, a także pilotów, którzy mają przejść szkolenie na Su-35. Zdaniem analityków, może to sugerować, że Iran może otrzymać rosyjskie myśliwce w zamian za drony.

Z kolei w grudniu izraelski Kanał 12 podał, powołując się na zachodnie agencje wywiadowcze, że Rosja dostarczy Iranowi myśliwce Su-35. Umowa miałaby obejmować aż 24 samoloty, które pierwotnie były przeznaczone dla Egiptu.

Przypomnijmy, że Iran kupił od Rosji rakietowe systemy obrony powietrznej S-300. Transakcję zrealizowano dopiero 9 lat po podpisaniu umowy, której wykonanie Rosjanie wstrzymywali ze względu na sankcje ciążące na Iranie. Zostały one zniesione po osiągnięciu w 2015 roku porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego Systemy oficjalnie zaprezentowano w 2016 roku.

W czasie niedzielnej parady w Teheranie irańska armia zaprezentowała świeżo nabyte od Rosjan wyrzutnie rakiet S-300.

rmf24.pl / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz