W serbskich mediach pojawiły się doniesienia, według których Kuwejt przygotowuje się do przekazania dużej partii czołgów M-84AW Chorwacji, by za jej pośrednictwem trafiły na Ukrainę.

Serbski serwis TV Front podał ostatnio, że władze Kuwejtu planują przekazać Chorwacji ponad 100 starych czołgów M-84AW. To lokalna wersja sowieckiego czołgu T-72, produkowana na licencji w byłej Jugosławii. Chorwaci, według tych informacji, mają te zmodernizować, a następnie przetransportować na Ukrainę.

Według tych źródeł, czołgi miałyby zostać zmodernizowane w zakładach należących do chorwackiego holdingu Djuro Djaković. W czasach Jugosławii produkowano w nim na licencji sowieckie czołgi.

Media twierdzą też, że dostawy M-84AW do Chorwacji już się rozpoczęły. Pierwszych sześć sztuk jest już na miejscu. W ubiegłym tygodniu w Słowenii zaobserwowano ciągniki z naczepami, na których przewożono czołgi. Kierowały się w stronę Chorwacji.

Nie podano żadnych bliższych informacji na temat modernizacji jugosłowiańskiej wersji czołgów T-72, które miałyby trafić do Sił Zbrojnych Ukrainy. Nie jest też znany termin dostawy.

Pojawiły się przy tej okazji domniemania, że w zamian za zrealizowanie kontraktu, Chorwacja mogłaby otrzymać 25 czołgów Leopard 2A4, używane niegdyś przez wojsko szwajcarskie. Potem trafiły one do magazynów producenta, niemieckiego koncernu Rheinmetall.

Ponadto, według innych, nieoficjalnych informacji, również mających serbskie źródło, Chorwacja przekazała Ukrainie dwa samoloty transportowe An-32B. Obie maszyny miały już trafić do jednej z baz powietrznych na zachodniej Ukrainie. Samoloty zostały przez Chorwatów pozyskane w 1995 roku, a dziesięć lat temu wycofano je ze służby.

Przeczytaj: Chorwacja dostarczyła Ukrainie działa polowe M-46

Czytaj również: Prezydent Chorwacji: dostarczenie zachodnich czołgów na Ukrainę tylko przedłuży wojnę

TV Front / topwar.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply