Australia jest w stanie dostarczyć Ukrainie 41 samolotów F/A-18 Hornet – donosi Australian Financial Review. Ma to związek z niedawną zgodą USA.

Australijski dziennik Australian Financial Review (AFR) poinformował o sprawie we wtorek. Kraj spoza Europy jest w stanie dostarczyć Kijowowi 41 maszyn F/A-18 Hornet. “Australia, USA i Ukraina rozmawiają o wysyłce 41 samolotów F/A-18 Hornet Królewskich Australijskich Sił Powietrznych” – pisze medium.

AFR zwraca uwagę, że ma to związek z zielonym światłem, jakie USA dały swoim sojusznikom w kwestii przekazania Ukrainie zachodnich maszyn, w tym myśliwców F-16. Samoloty F/A-18 Hornet to maszyny amerykańskiej produkcji, więc zgoda USA jest konieczna.

Australia wycofuje swoje F/A-18 Hornet w związku z zastępowaniem ich samolotami F-35. Australia zamówiła 72 maszyny tego typu.

Według dziennika, przekazanie ich Ukrainie mogłoby zastąpić konieczność złomowania lub sprzedaż firmie RAVN Aerospace.

AFR podkreśla, że wymagałoby to około czterech miesięcy przygotowań przed wysyłką, by przywrócić ich pełną sprawność.

Podczas niedawnego szczytu G7 w Japonii, prezydent USA Joe Biden wyraził zgodę w kwestii przekazywania Ukrainie amerykańskich myśliwców czwartej generacji – przede wszystkim F-16, o które Kijów zabiegał od dawna.

Australia nie jest członkiem NATO, lecz od dawna blisko współpracuje z Sojuszem.

Przeczytaj: Niemcy mogą rozważyć swoje stanowisko w sprawie myśliwców dla Ukrainy

Ukraina deklaruje, że potrzebuje około 120 myśliwców. “Największą część powinny stanowić F-16, których na całym świecie dostępnych jest ponad 5 tysięcy. Ale Eurofightery i Gripeny też by nam pomogły” – oświadczył niedawno ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

Reznikow powołał się na doświadczenia tzw. koalicji czołgowej, która opiera się na niemieckich czołgach Leopard 2, a także na amerykańskich wozach Abrams i brytyjskich Challenger. Jego zdaniem, analogicznie „koalicja myśliwców” mogłaby opierać się na F-16, jak również samolotach Eurofighter, a także Gripen ze Szwecji.

Zobacz także: Finlandia może rozważyć przekazanie Ukrainie myśliwców F/A-18 Hornet

afr.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply