Prezydent podjął już decyzję, komu powierzy misję tworzenia rządu w tzw. pierwszym kroku – oświadczył w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Nazwisko kandydata ma zostać ogłoszone w wieczornym orędziu.

Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek poinformował o decyzji Andrzej Dudy w poniedziałek na platformie X. “Po przeprowadzeniu konsultacji i głębokim zastanowieniu, Prezydent Andrzej Duda podjął już decyzję ws. tzw. pierwszego kroku. Decyzja jest ostateczna więc ścigającym się na apele do Prezydenta polecam spokojne oglądanie wieczornego orędzia” – napisał. 

Pod koniec październik w Pałacu Prezydenckim, zgodnie z zapowiedziami, na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, odbyły się spotykania głowy państwa z przedstawicielami komitetów wyborczych, które w Sejmie nowej kadencji będą miały swoją reprezentację. Prowadzone były z każdym z komitetów osobno, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach.

Wcześniej Donald Tusk (PO), Szymon Hołownia (Polska 2050), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica) wydali wspólne oświadczenie w sprawie kandydata na premiera. Ogłoszono, że ich wspólnym kandydatem jest Tusk.

Po konsultacjach prezydent przekazał, że oba główne obozy polityczne tj. Zjednoczona Prawica i centrolewica twierdzą, że będą mieć większość w nowym Sejmie, a kandydatami na premiera są Mateusz Morawiecki i Donald Tusk. Wstępnie ogłosił też, że pierwsze posiedzenie nowego parlamentu odbędzie się 13 listopada.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply