Według prezydenta Andrzeja Dudy, oba główne obozy polityczne tj. Zjednoczona Prawica i centrolewica twierdzą, że będą mieć większość w nowym Sejmie, a kandydatami na premiera są Mateusz Morawiecki i Donald Tusk. Wstępnie ogłosił też, że pierwsze posiedzenie nowego parlamentu odbędzie się 13 listopada.

W czwartek prezydent Andrzej Duda poinformował, że wstępnie pierwsze posiedzenie nowego Sejmu ma się odbyć w poniedziałek 13 listopada. Jest to zgodne z wcześniejszymi wypowiedziami osób z jego otoczenia.

Prezydent przypomniał, że przez ostatnie dwa dni odbywał konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w nowym Sejmie. Podziękował ich uczestnikom za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzone rozmowy. W jego ocenie, wszyscy do rozmów podeszli odpowiedzialnie i były one bardzo merytoryczne.

 

Duda powiedział, że na dziś jest dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera, gdyż oba główne obozy polityczne twierdzą, że mają większość parlamentarną.

– Zjednoczona Prawica poinformowała, że ich kandydatem jest Mateusz Morawiecki. Zakładają, że będą posiadali większość na sali sejmowej. Podobny komunikat usłyszałem od Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Ich kandydatem jest Donald Tusk – powiedział prezydent.

Czytaj również: Konsultacje PiS i KO z prezydentem. Morawiecki i Tusk kandydatami na premiera

Andrzej Duda zaznaczył też, że zapytał przedstawicieli obozu prounijnej centrolewicy, czy mają już zawartą koalicję i konkretne propozycje ministrów.

W kwestii terminu zwołania pierwszego posiedzenia nowego parlamentu oświadczył, że obecnie wciąż trwa kadencja urzędującego i poinformował podczas rozmów, że nie widzi potrzeby jej skracania.

– Wstępnym terminem, który zaplanowałem na pierwsze posiedzenie nowego parlamentu, jest 13 listopada. Zapewniłem wszystkich uczestników tych spotkań, że wszystkie konstytucyjne terminy i normy zostaną zachowane – podkreślił Duda.

rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Czy Duda zapytał także krzywomordego kłamcę o to z jakim ugrupowaniem tzw. Zjednoczona Prawica będzie miała większość parlamentarną i czy ma z tym ugrupowaniem podpisaną umowę koalicyjną? Przecież to kosmiczny absurd.