Marynarki Wojenne Indii i Rosji przeprowadziły dwudniowe ćwiczenia PASSEX we wschodnim regionie Oceanu Indyjskiego w dniach 4 i 5 grudnia. Podobne ćwiczenie zostało przeprowadzone przez marynarkę wojenną USA wcześniej w ramach programu pomocy marynarce indyjskiej.

Portal indiatoday.in zaznacza, że jest to element rozwijania współpracy z „przyjaznymi narodami”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3104.49 PLN    (14.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ćwiczenie miało na celu zwiększenie interoperacyjności, lepsze zrozumienie i przyswojenie najlepszych praktyk między obiema zaprzyjaźnionymi flotami i obejmowało zaawansowane ćwiczenia na powierzchni i przeciw okrętom podwodnym, strzelanie z broni, ćwiczenia na okrętach i operacje śmigłowcowe” – przekazała marynarka indyjska.

W ćwiczeniu wzięły udział krążownik rakietowy Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej Wariag, duży okręt służący zwalczaniu okrętów podwodnych Admirał Pantelejew i tankowiec Pechenga.

Indyjska marynarka wojenna była reprezentowana przez fregatę z pociskami kierowanymi Shivalik i korwetę do zwalczania okrętów podwodnych Kadmatt wraz ze zintegrowanymi helikopterami.

Ćwiczenia te są regularnie przeprowadzane przez indyjską marynarkę wojenną wraz z jednostkami zaprzyjaźnionych zagranicznych flot, podczas wzajemnych wizyt w portach lub podczas spotkań na morzu.

To konkretne ćwiczenie, które było prowadzone we wschodnim regionie Oceanu Indyjskiego, odzwierciedla silne długoterminowe relacje strategiczne między tymi dwoma krajami, a zwłaszcza współpracę obronną w dziedzinie morskiej, poinformowała marynarka indyjska.

Wraz z rosnącą obecnością Chin w regionie, indyjska marynarka wojenna stara się wzmocnić swoją „dyplomację morską”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niedawno w Zatoce Bengalskiej i na Morzu Arabskim przeprowadzono czteronarodowe ćwiczenia Malabar, w których uczestniczyły marynarki wojenne Stanów Zjednoczonych, Japonii, Australii i Indii.

„Indyjska marynarka wojenna (uczestniczyła) w 13 ćwiczeniach dwustronnych i wielostronnych w tym roku. Ostatnie ćwiczenie, Malabar, z udziałem marynarki wojennej USA, Japonii i Australii, przyczyniło się do wzmocnienia współpracy i zaufania”- powiedział na konferencji prasowej, która odbyła się 3 grudnia, admirał marynarki indyjskiej Karambir Singh.

„W ramach wizji rządu Indii +Po pierwsze sąsiedztwo+ indyjska marynarka wojenna podjęła się wspólnego nadzoru WSE (wyłącznej strefy ekonomicznej – red.] z Malediwami, Seszelami i Mauritiusem, a także skoordynowanych patroli (CORPAT) z Bangladeszem, Tajlandią i Indonezją” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ten PASSEX z Rosją był kolejnym krokiem w kierunku wzmocnienia indyjsko-rosyjskich stosunków obronnych – poinformowała marynarka indyjska.

Ćwiczenia miały również wymiar symboliczny, gdyż Indie i Rosja przeprowadziły je począwszy od 4 grudnia, a więc dnia indyjskiej marynarki wojennej. Samo święto zostało ustanowione na pamiątkę operacji floty indyjskiej przeciwko pakistańskim jednostkom morskim w toku wojny z 1971 r.

Dwie marynarki wojenne zbudowały solidne relacje poprzez regularne ćwiczenia, takie jak INDRA Navy przeprowadzane co dwa lata, którego ostatnia edycja odbyła się w północnym regionie Oceanu Indyjskiego 4 i 5 września tego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Royal Navy obserwowała w ostatnich tygodniach wzmożoną aktywność rosyjskiej marynarki w pobliżu Wielkiej Brytanii

Kresy.pl / indiatoday.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz