Brytyjska Royal Navy poinformowała w piątek, że w ciągu ostatnich tygodni monitorowała zwiększoną aktywność rosyjskich okrętów wokół Wielkiej Brytanii.

W ostatnich tygodniach Royal Navy monitorowała dziewięć rosyjskich okrętów wokół Wielkiej Brytanii – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej brytyjskiej marynarki.

Każdy ruch wykonany przez Rosjan miał być uważnie obserwowany przez osiem statków Royal Navy na kanale La Manche, na Morzu Celtyckim i na wodach w pobliżu zachodniego wybrzeża Szkocji.

Zobacz też: Brytyjskie Eurofightery przechwyciły rosyjskie Tu-142 nad Morzem Północnym

„Dlatego Royal Navy codziennie przebywa na morzu, chroniąc Wielką Brytanię i nasze interesy. Pomimo presji związanej z Covid, potrafimy w krótkim czasie reagować na zagrożenia zarówno na wodach własnych, jak i na całym świecie. Pomimo wzrostu aktywności rosyjskiej, zarówno na powierzchni, jak i pod wodą, zawsze jesteśmy gotowi do reakcji” – powiedział admirał Tony Radakin.

Podczas niektórych operacji rosyjskie okręty chroniły się przed złymi warunkami pogodowymi w zatoce Baie de Seine w północnej Francji, gdzie do brytyjskiego okrętu dołączyły sojusznicze okręty i samoloty francuskiej marynarki wojennej.

Dowódca Philip Harper, dowódca HMS Severn, powiedział: „W bardzo trudnych warunkach, przy niesprzyjającej pogodzie, Severn i kilka innych brytyjskich i sprzymierzonych statków spędziło 20 dni, upewniając się, że rosyjskie okręty wojenne w tranzycie pozostaną pod naszym czujnym okiem”.

Zobacz też: W odpowiedzi na brytyjskie sankcje Rosja zakazuje wjazdu 25 obywatelom W. Brytanii

HMS Lancaster dołączył do Severna w tej operacji, uważnie śledząc rosyjską korwetę w kanale La Manche. Do operacji został użyty także helikopter Wildcat, który zbierał potrzebne informacje przy pomocy zestawu czujników.

W międzyczasie trzy okręty Royal Navy – HMS Tyne, HMS Richmond i HMS Kent – zgrupowały się, aby eskortować rosyjskie okręty, które operowały na Morzu Celtyckim i zbliżały się do południowo-zachodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii.

Do tej grupy zadaniowej dołączyły odrzutowce RAF Typhoon i F-35, a także tankowce RFA Tideforce i RFA Tiderace, które zapewniały uzupełnianie zapasów sojuszniczych statków podczas operacji i uczestniczyły w monitorowaniu zadań na Morzu Irlandzkim.

Zobacz też: Brytyjska komisja ds. wywiadu: Rosja ingerowała w referendum w Szkocji, próbowała wpłynąć na kampanię ws. brexitu

Kresy.pl/Royalnavy.mod.uk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply