W niedzielę, w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, marszałek brytyjskiego lotnictwa Mike Wigston, dowódca brytyjskich Royal Air Force, oddał hołd polskim lotnikom walczącym w Bitwie o Anglię.

Dowódca brytyjskich Royal Air Force marszałek lotnictwa Mike Wigston w niedzielę, w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, oddał hołd polskim lotnikom uczestniczącym w bitwie o Wielką Brytanię – informuje Polska Agencja Prasowa.

Wigston przypomniał w opublikowanym na Twitterze nagraniu, że w tym roku przypada 80. rocznica bitwy o Wielką Brytanię, będącej jednym z kluczowych punktów II wojny światowej. Podkreślił także, że kraju bronili nie tylko brytyjscy lotnicy.

„Ludzie z całego świata walczyli i ginęli w czasie bitwy o Wielką Brytanię, w tym wielu z nich z Polski. (…) W tych niedających nadziei dniach 1940 r. 145 polskich pilotów walczyło w bitwie o Wielką Brytanię. Wielu z nich zostawiło swoje rodziny i swój kraj pod rosyjską i niemiecką okupacją, a 29 z nich zginęło podczas kilku intensywnych tygodni bitwy o Wielką Brytanię. Ich dokonania są wspaniałe” – oświadczył Wigston.

Przypomniał, że przez pilotów Dywizjonu 303 zestrzelonych zostało 126 niemieckich samolotów. Przywołał także słowa jednego ze swoich poprzedników – lorda Portala. Napisał on w 1940 r., że Polacy pokazali, że są wspaniałymi, doskonale wyszkolonymi lotnikami.

„Jestem dumny, że mogę powiedzieć, iż jesteśmy głęboko wdzięczni tym, którzy w walce wysoko nad ziemią nie szczędzili krwi za Polskę, kraj, którego nie można było pokonać” – dodał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: W wieku 99 lat zmarł były dowódca Dywizjonu 308 Franciszek Kornicki

Bitwa o Wielką Brytanię to kampania powietrzna, toczona głównie nad południową i centralną Anglią w czasie drugiej wojny światowej. Walki miały miejsce w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Była to pierwsza kampania toczona wyłącznie za pomocą lotnictwa. Uczestniczyły w niej dwa polskie dywizjony bombowe – 300 i 301 oraz dwa myśliwskie – 302 i 303.

pap / wnp.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz