Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Władimir Putin powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za rosyjskie zbrodnie wojenne na terytorium Ukrainy, w szczególności za terror rakietowy wymierzony w infrastrukturę krytyczną – poinformował portal CBS News.

W sobotnim wywiadzie dla CBS News, prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Władimir Putin powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za rosyjskie zbrodnie wojenne na terytorium Ukrainy, w szczególności za terror rakietowy wymierzony w infrastrukturę krytyczną.

Macron uważa, że rosyjskie ataki rakietowe na infrastrukturę cywilną to zbrodnia wojenna.

Zapytany przez dziennikarza, czy Putin powinien być ścigany za te zbrodnie, odpowiedział: „Musimy zebrać wszystkie dowody zbrodni wojennych. I to właśnie robimy, wysyłając na Ukrainę policjantów i ekspertów. Musimy podejmować wszelkie inicjatywy prawne. Dlatego moja odpowiedź brzmi: tak”.

Macron jednak nadal podkreśla konieczność prowadzenia otwartego dialogu z Putinem.

„Zawsze utrzymuję regularne dyskusje i bezpośredni kontakt z prezydentem Putinem, ponieważ uważam, że najlepszym sposobem na przywrócenie interakcji jest utrzymanie tego bezpośredniego kanału. Izolacja jest najgorszą rzeczą, zwłaszcza dla takiego lidera” – powiedział.

Zobacz też: Macron: nowa europejska architektura bezpieczeństwa powinna obejmować gwarancje dla Rosji

Jednocześnie francuski przywódca podkreślił, że Europa i USA powinny nadal wspierać Ukrainę.

„Oczywiste jest, że Rosja, a zwłaszcza prezydent Putin, zdecydowała się wziąć na zakładnika przynajmniej energię i żywność, tworząc wiele deficytów, niestabilność i inflację. I myślę, że jego oferta to zmęczenie wojną i zmęczenie sankcjami” – powiedział Macron.

Podkreślił też, że nie widzi militarnej opcji zakończenia wojny: „Myślę, że ważne jest, aby przekazać wiadomość, że decyzja należy do Ukraińców, że jedynym sposobem na znalezienie rozwiązania są negocjacje”.

Kresy.pl/CBS News

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz