Zmiany jakie prowadza nowy kodeks pracy były jedną z najważniejszych zapowiedzi przedwyborczych Macrona. Wprowadzono go za pomocą dekretów prezydenckich.

Emmanuel Macron podpisał dekrety zmieniające kodeks pracy w obecności prasy. Zmiana kodeksu pracy ma przyczynić się do zwiększenia zatrudnienia i konkurencyjności Francji – powiedział francuski prezydent. Komentując wprowadzenie reform „Le Figaro” ocenia, że Macron stara się je przedstawić jako najtrudniejszą pierwszą „rewolucję” gospodarczą i społeczną.

Minister pracy Francji Muriel Penicaud udzielając wywiadu dla francuskiej stacji radiowej RTL nazwał reformę uznała ważnym etapem (budowania) ambitnego i odnowionego modelu społecznego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Francja: parlament zgodził się na reformę kodeksu pracy dekretami

Cała reforma kodeksu pracy została oparta na pięciu dekretach. Zakładana ona uelastycznienie warunków płacy i pracy przede wszystkim w małych i średnich przedsiębiorstwach. Ma to w założeniu skłonić przedsiębiorców do zatrudniania nowych pracowników. Dodatkowo ograniczone zostaną odszkodowania za zwolnienia, skrócone zostaną terminy na złożenie skarg do sądów pracy. Dopuszczone zostanie także negocjowanie warunków zatrudnienia w firmach do 50 pracowników bez udziału związków zawodowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po raz pierwszy reforma kodeksu pracy daje priorytet najmniejszym, małym i średnim firmom – powiedziała minister pracy w trakcie konferencji prasowej tuż po podpisaniu przez Macrona dekretów zmieniających kodeks pracy. Połowa pracowników we Francji jest zatrudniana przez małe i średnie firmy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Francja: upubliczniono projekt reformy kodeksu pracy

Związki zawodowe twierdzą, że reforma wprowadza nadmierną łatwość zwalniania pracowników, zmniejszenie odszkodowań za bezprawne zwolnienia i ułatwia zwolnienia zbiorowe. Wszystkie nasze obawy się potwierdziły. Ale to jeszcze nie koniec – powiedział sekretarz generalny centrali związkowej CGT Philippe Martinez w wywiadzie dla francuskiej stacji telewizyjnej LCI.

Nowy kodeks pracy wchodzi w życie natychmiast po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, poza nielicznymi nowelizacjami, które wymagają szczegółowych rozporządzeń.

Kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz