Zmiany jakie prowadza nowy kodeks pracy były jedną z najważniejszych zapowiedzi przedwyborczych Macrona. Wprowadzono go za pomocą dekretów prezydenckich.

Emmanuel Macron podpisał dekrety zmieniające kodeks pracy w obecności prasy. Zmiana kodeksu pracy ma przyczynić się do zwiększenia zatrudnienia i konkurencyjności Francji – powiedział francuski prezydent. Komentując wprowadzenie reform “Le Figaro” ocenia, że Macron stara się je przedstawić jako najtrudniejszą pierwszą “rewolucję” gospodarczą i społeczną.

Minister pracy Francji Muriel Penicaud udzielając wywiadu dla francuskiej stacji radiowej RTL nazwał reformę uznała ważnym etapem (budowania) ambitnego i odnowionego modelu społecznego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Francja: parlament zgodził się na reformę kodeksu pracy dekretami

Cała reforma kodeksu pracy została oparta na pięciu dekretach. Zakładana ona uelastycznienie warunków płacy i pracy przede wszystkim w małych i średnich przedsiębiorstwach. Ma to w założeniu skłonić przedsiębiorców do zatrudniania nowych pracowników. Dodatkowo ograniczone zostaną odszkodowania za zwolnienia, skrócone zostaną terminy na złożenie skarg do sądów pracy. Dopuszczone zostanie także negocjowanie warunków zatrudnienia w firmach do 50 pracowników bez udziału związków zawodowych.

Po raz pierwszy reforma kodeksu pracy daje priorytet najmniejszym, małym i średnim firmom – powiedziała minister pracy w trakcie konferencji prasowej tuż po podpisaniu przez Macrona dekretów zmieniających kodeks pracy. Połowa pracowników we Francji jest zatrudniana przez małe i średnie firmy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Francja: upubliczniono projekt reformy kodeksu pracy

Związki zawodowe twierdzą, że reforma wprowadza nadmierną łatwość zwalniania pracowników, zmniejszenie odszkodowań za bezprawne zwolnienia i ułatwia zwolnienia zbiorowe. Wszystkie nasze obawy się potwierdziły. Ale to jeszcze nie koniec – powiedział sekretarz generalny centrali związkowej CGT Philippe Martinez w wywiadzie dla francuskiej stacji telewizyjnej LCI.

Nowy kodeks pracy wchodzi w życie natychmiast po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, poza nielicznymi nowelizacjami, które wymagają szczegółowych rozporządzeń.

Kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply