Jesteśmy gotowi szkolić ukraińskich pilotów myśliwców we Francji – oświadczył w poniedziałek francuski prezydent Emmanuel Macron. “Szkolenia mogą ruszyć od zaraz” – zadeklarował.

W poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron udziełi wywiadu telewizji TF1. Zapytany o ewentualne dostarczenie samolotów bojowych na Ukrainę podkreślił, że nie rozmawiał na ten temat z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas jego niedawnej wizyty we Francji. „Nie mówiłem o samolotach. Mówiłem o rakietach. Mówiłem o szkoleniu” – oświadczył, cytowany przez agencję Reuters.

Zapytany o szkolenie ukraińskich pilotów na francuskich samolotach bojowych, odpowiedział: “Nie ma tabu”. Wskazał, że szkolenia mogą ruszyć “od zaraz”.

Nie sprecyzował, na jakich samolotach mieliby być szkoleni Ukraińcy.

Jak informowaliśmy, prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski ogłosili, że Francja wyszkoli i wyposaży kilka ukraińskich batalionów w “dziesiątki” pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów.

Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski wydali wspólne oświadczenie w nocy z niedzieli na poniedziałek, po kolacji w Pałacu Elizejskim. “W nadchodzących tygodniach Francja przeszkoli i wyposaży kilka batalionów w dziesiątki pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów, w tym AMX-10RC” – wskazano w komunikacie.

Prezydenci opowiedzieli się także za kolejnymi sankcjami wobec Rosji i dalszym zacieśnianiem więzi między Ukrainą a NATO i Unią Europejską. “Przyszłość Ukrainy i jej mieszkańców leży w rodzinie europejskiej. Unia Europejska uznała już europejską perspektywę Ukrainy i przyznała jej status kraju kandydującego” – stwierdzono.

Zobacz także: Macron: Rosja przegrała geopolitycznie wojnę na Ukrainie i staje się wasalem Chin

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply