Szef MON uczestniczył w dzisiejszej uroczystości powitania wojsk USA w Żaganiu.

W swoim przemówieniu, witając żołnierzy USA na polskiej ziemi Macierewicz stwierdził: Dziś jest dzień, o którym trafnie można powiedzieć po polsku: dzień dobry. To dzień, w którym nadzieje się ziściły, ale trzeba pamiętać, że były one okupione ciężką pracą i wielkim wysiłkiem.

Minister odwołał się do wypowiedzianych w 2008 roku w Tibilisi w Gruzji przez byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego słów, o rosyjskim zagrożeniu: [Lech Kaczyński ostrzegał – jeżeli teraz się nie przeciwstawimy tej agresji, to później przyjdzie kolej na Ukrainę, a później na państwa bałtyckie, a następnie być może i na mój kraj, mój naród i całą Europę.

CZYTAJ TAKŻE:
Dziś oficjalne powitanie wojsk USA w Polsce. Uroczystości pod hasłem „Bezpieczna Polska” w całym kraju

Kontynuując Macierewicz powiedział także: niestety nie trzeba było czekać długo, by te słowa, wynikające z wielkiej znajomości historii, z wielkiej znajomości zagrożeń, rzeczywiście się sprawdziły. W 2010 roku śmierć poniósł prezydent Kaczyński i duża część polskiej elity niepodległościowej, później przyszła agresja na Ukrainę, później (…) ataki cybernetyczne i polityczne na państwa bałtyckie.

W centralnych uroczystościach witających wojska USA wzięła też udział premier Beata Szydło. W swoim przemówieniu stwierdziła: Rząd konsekwentnie realizuje strategię wzmacniania bezpieczeństwa Polski i naszego regionu. Dodała takżeBezpieczeństwo ojczyzny i Polaków jest kwestią nadrzędną i uczynimy wszystko, by polscy obywatele w swoim domu, w Polsce, mogli czuć się bezpieczni.Swoją wypowiedź premier zakończyła słowami: Welcome in Poland.

kresy.pl / dziennik.pl / natemat.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. azar
  azar :

  Można patrzeć na to w dwojaki sposób. Z punktu historycznego jak to byliśmy najeżdżani jak nie przez Niemcy to Rosję a stacjonowanie u nas amerykańców mogłoby nas uspokoić ale patrząc na dokonania USA tam gdzie postawili swoje nogi tam stawał sie konflikt i pojawiała wojna to zamiast zachwytu może powstać zażenowanie. Pocieszenie jest tylko jedno, a no że prezydentem będzie Trump a nie Clinton ze swoim prowojennym sztabem. Pocieszeniem może być w tej chwili dla nas to, ,ze Trump chce szukać porozumienia z Putinem a nie konfliktu prowadzonego konfliktu a wraz z tym możliwą woją, która by dla nas mogła sie skończyc poligonem atomowym!!!

 2. zefir
  zefir :

  Bez medialnej przesady i sztucznej parady.W samym Żaganiu uroczystość ,w gruncie rzeczy skromną była,pogoda też trochę przeszkodziła,na zadupiastym małym placyku gen Maczka zwanym,na kościelnym zapleczu się odbyła.Mieszkańcy,którzy dość licznie przybyli na wyznaczonych obrzeżach placyku się nie pomieścili i w dalszej odległości byli,z przemówień nic nie kumali,chociaż Beatkę i Antosia życzliwymi oklaskami witali.Gdzieś na obrzeżach imprezy grupka KOD-koryciarzy z transparentem się wkradła,mieli szczęście że policja ich ubezpieczyła i przed ewidentnym wpiedo..em uchroniła,gdyż durnym hasłem i okrzykami się popisywali.Ja znad historycznego muru,z drabiny polskiego radia,wszystko obserwowałem i fotografowałem.Sama wystawa sprzętu militarnego,która w rynku miasta się odbyła ,to żenada.Tam nic ciekawego nie było,abramsów ani śladu,bradleyów gąsiennicowych też.To co mnie uderzyło to dwa pojazdy z rakietami na podwoziach marki “ził”.Pożyteczne wszystko było,gdyż dzieciaki frajdę miały i z murzynkami się fotografowały.W tym mieście czarnej brygady,dziś również żelaznej brygady,różne wojskowe bimby obserwowałem,ale tak skromnej,tak mdłej ,tak nijakiej i bezentuzjastycznej nie pamiętam.Zastrzegam,żadnej antyusmańskiej postawy nie spotkałem,wręcz przeciwnie.Na oświecenie sytuacji światło mogą rzucić gwizdy rynkowej widowni na zblazowane przemówienie nowego dowódcy wszelkich rodzajów sił RP.Jednak gen Różański ma tutaj życzliwych mu zwolenników.Nie ucieknę od wrażenia,że Antosia fiki-miki,znalazły swoisty bojkot nie tylko wojskowych,ale całego Żagania.

  • krok
   krok :

   Cieszyli się głównie ściągnięte całe rodziny żołnierzy. W TVN pokazywali wyższego rangą oficera, który do kamery powiedział wprost. “My szykujemy się do wojny”. Oczywiście jest to powinność żołnierzy i każda armia to robi, lecz kiedy takie słowa mówi się oficjalnie, do społeczeństwa, to już ma to inny wymiar. Odsunąć psychicznego od MON, dalsze podżeganie, może źle się skończyć.

   • zefir
    zefir :

    Krok:Rzecz w tym,że ja na tym pikniku nie widziałem żadnych lokalnych oficerskich żołnierzy-wszystko to niemal przyjezdne oficery żolnierze.Przed moimi oknami są 4-ry bloki oficerskie.W przeciwieństwie do innych,analogicznych festynów,czy uroczystości wojskowych,tym razem nie było wokół nich żadnego ruchu,czy oficerskiego paradowania wojskowych.Ewidentny objaw olewania,czy bojkotowania.Owszem było mnogo,ale obstawy policyjnej,również trochę żandarmerii wojskowej.Dla obytego jak ja,w oglądzie takich uroczystości ,to szczególny objaw,sam nie wiem czego,złości,nieufności,czy czegoś innego.

 3. malkontent
  malkontent :

  Nowy podział głupoty : głupi, głupszy i pisgłupek :-(((( hehehe Dobry dzień dla tego pokraki umysłowego i tej flądry z brochą ale tragiczny dla Polski i Polaków :-((( Jeszcze 40 lat temu kilkadziesiąt rakiet amerykańskich z głowicami nuklearnymi było wycelowane w polskie miasta by wybić przede wszystkim cywili :-(((( dzisiaj na odwrót POPISdzielstwo ze swą urojoną rusofobią zrobiło zamianę , Amerykanie zamiast Rosjan stacjonują a Rosja ma wycelowane rakiety z głowicami na polskie miasta :-((((( Dobra zmiana :-(((

 4. mop
  mop :

  PRZEMÓWIENIE ŁAWROWA DO POLAKÓW : Oczywiście..możecie polscy koledzy ściągnąć obce wojska pod naszą granicę,nastawiać rakiet ile wasza słowiańska bratnia dusza zapragnie.. to “wasz wybór” 🙂 ..ale pamiętajcie: Jeżeli nasz amerykański partner prewencyjnie zaatakuje,co ma w zwyczaju czynić pewnie nawet bez konsultacji z polską generalicją,co by nie dziwiło.. 🙂 lub gdyby pusta rakieta nami : “kakaja reakcja” “przypadkiem”spadła choćby metr na naszą stronę..to wiedzcie..,że nie pomoże wtedy tłumaczenie podobne Kwaśniewskiemu jak po Iraku “Amerykanie nas oszukaaaaali”…Między Odrą , a Bugiem kamień na kamieniu się nie ostanie,nie będzie komu was łopatami zgarniać,nie dowiecie się nawet kto zaczął,a kto wygrał nie dowiecie się z pewnością..Powstanie nowa kraina..Mazowiecka Kraina Tysiąca Jezior….radioaktywnych jezior..nnnnno….Nie będzie ganiania z kałachami po lasach..zabawy w chowanego,oooo.. nieeee..błysk wiaterek i już was nie ma…..USA i Rosja to duże obszary i jakoś przetrwają..W obliczu ogromu ofiar dojdzie w końcu do zawieszenia walk..ale po Polsce śladu nie będzie i przez najbliższe 500 lat zwiedzać ją będą turyści z USA i Rosji..w kosmicznych skafandrach…Kiedy w końcu koledzy zrozumiecie,że wujek Sam traktuje was jako ten ZDERZAK Europy jesteście wyznaczeni przez USA na pole bitwy , miejsce pierwszego starcia..”Samobójczy Opóżniacz” byle jak najdalej Ameryki,jak najbliżej głupich polax. ? Czy zatroskani o los rodaków polscy prezydenci mieli odwagę udostępnić wam dane które z niewiadomych przyczyn są bardziej chronione niżli te wojskowe a mianowicie : Ile m 2 schronu przeciwatomowego przypada na 100 tys.mieszkańców ile ich jest budowanych rocznie…hę ? Dlaczego nie chcą wam ich udostępnić,tylko dzień w dzień szczują na nas,chwaląc się ile to sztuk złomu z Niemiec i USA sprowadzili ? To ja wam to powiem kochani:0,93m2 schronu /100 tys..Cała wasza wierchuszka będzie dyrygowała siedząc 200 m pod ziemią,albo czmychnie na Bliski Wschód , albo na Hawaje..a co z wami..co z wami koledzy liuby myje.. pytam was ?

  http://wpolityce.pl/…/292817-redzikowo-inauguracja-budowy-t…

  Jak mówił pan minister Macierewicz, to ważny dzień. Podkreślali to zresztą wszyscy panowie, którzy przed chwilą skierowali do nas swoje słowa. To ważny dzień, bo to dzień, w którym rozpoczyna się kolejny etap wzmocnienia bezpieczeństwa Europy, w tym Polski. Wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, bo choć ten system obrony antyrakietowej, który będzie tutaj w bazie w Redzikowie zainstalowany, system armi iUSA, bronił przed rakietami lecącymi dalej na Zachód Europy i taki jest jego główny cel, to będzie jednak rozmieszczony w naszym kraju, będzie elementem infrastruktury USAi NATO. Chcę to podkreślić z całą mocą, bo będzie to infrastruktura stała. Polacy sa żywa tarcza dla ochorny zachodu i USA

  https://www.youtube.com/watch?v=F5zCzPzCiCE

  Jeden pocisk typu Iskander wystarczy, by obrócić w pył duży, mieszkalny blok. Jeśli jest uzbrojony w głowicę nuklearną – zrównuje z ziemią miasto. Rosjanie rozmieścili w ostatnich miesiącach takie rakiety w obwodzie kaliningradzkim, zagrażając całemu terytorium Polski. Zobacz film, na którym widać Iskandera w akcji.

  http://wiadomosci.onet.pl/…/makarow-kontrposuniecia-r…/r73z8

  Redzikowo: inauguracja budowy tarczy antyrakietowej. Prezydent Duda: “To ważny dzień i duże…
  Prace nad budową tarczy antyrakietowej w Polsce ruszają 13 maja 2016 roku – baza w Redzikowie ma być gotowa do działania w 2018 roku.
  WPOLITYCE.PL