Białoruski przywódca Aleksandr Łukaszenko poinformował, że białoruskie samoloty Su-24 zostały przystosowane do przenoszenia broni jądrowej.

„Razem z Putinem powiedzieliśmy kiedyś w Petersburgu, że przerobimy także białoruskie samoloty Su, aby mogły nosić broń jądrową. Myśleliście, że rzucamy słowa na wiatr? Wszystko jest gotowe!” – oznajmił Łukaszenko dziennikarzom.

„Żadne śmigłowce ani samoloty ich nie uratują, jeśli zdecydują się na eskalację” – dodał białoruski przywódca.

BiełTA przytaczając wypowiedź Łukaszenki podkreśliła, że obecnie w toku jest rozładunek amerykańskiego sprzętu wojskowego w ramach operacji Atlantic Resolve. Następnie śmigłowce i sprzęt zostaną przetransportowane m.in. do krajów Europy Wschodniej.

Przypomnijmy, że 15 marca 2022 roku na Białorusi zaczęły obowiązywać gruntowne zmiany w konstytucji. Białoruś zapisała w konstytucji zobowiązanie do rozwoju energetyki jądrowej „w celach pokojowych”. Wcześniej ustawa zasadnicza stwierdzała, że ​​kraj „za cel stawia sobie uczynienie swojego terytorium strefą wolną od broni jądrowej, a państwo – neutralnym”. Zapisy te wykreślono.

W grudniu ubiegłego roku szef MSZ Białorusi stwierdził, że kraj jest gotowy rozmieścić na swoim terytorium rosyjską broń nuklearną.

W listopadzie Aleksandr Łukaszenko zapowiedział, że jeśli NATO przeniesie amerykańską broń jądrową z Niemiec do Europy Środkowej, to wtedy zaproponuje, żeby Rosja rozmieściła swoją broń nuklearną na Białorusi.

Zobacz także: Miedwiediew: Rosja może użyć broni nuklearnej

„Rozchodzą się informacje, że na Białoruś dostarczono cztery taktyczne głowice nuklearne” – napisał na początku sierpnia br. na Twitterze rosyjski politolog i krytyk Kremla Andriej Piontkowski.

Kresy.pl / belta.by

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz