Aleksandr Łukaszenko podczas przemowy z okazji dnia niepodległości Białorusi oświadczył, że wydał rozkaz „wycelowania” systemów Polonez w budynki rządowe w Kijowie.

Jak poinformowała państwowa, białoruska agencja prasowa Biełta – Aleksandr Łukaszenko podczas przemowy z okazji dnia niepodległości Białorusi oświadczył, że wydał rozkaz „wycelowania” systemów Polonez w budynki rządowe w Kijowie.

W jego słowach powodem ataku na Ukrainę może być atak na białoruskie obiekty: rafinerię w Mozyrzu i bazę lotniczą Łuniniec. „Nieco mniej niż miesiąc temu kazałem Siłom Zbrojnym wycelować w centra decyzyjne w waszej stolicy, teraz to modne jest tak mówić… Przygotowywałem się do tego od dawna, pamiętajcie, Cały czas wam mówiłem – „Polonez…” Jesteś całkowicie w zasięgu ataku tych pocisków. I nie obchodzi mnie, kto tam siedzi w urzędach czy w pałacach” – wyartykułował Łukaszenko.

Jak informowaliśmy wcześniej, prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko przekonywał w sobotę, że Ukraina próbowała uderzyć w obiekty wojskowe na terytorium Białorusi trzy dni temu, ale wszystkie jej pociski zostały przechwycone.

Łukaszenko nie dostarczył dowodów na poparcie swoich twierdzeń, powiedział, że Białoruś nie chce wojny z Ukrainą, ale będzie walczyć, jeśli jej własne terytorium zostanie zaatakowane.

„Oni nas prowokują. Muszę wam powiedzieć, że trzy dni temu, może trochę więcej, próba uderzenia obiektów wojskowych na terytorium Białorusi została podjęta z terytorium Ukrainy” – cytowała Łukaszenkę agencja Biełta.

„Ale dzięki Bogu, systemy przeciwlotnicze Pancyr zdołały przechwycić wszystkie pociski wystrzelone przez ukraińskie siły zbrojne”.

Przypomnijmy, że ćwiczenia wojskowe na Białorusi, które miały się dziś zakończyć, zostały przedłużone co najmniej do 9 lipca. Poinformował o tym zajmujący się monitoringiem wojskowej aktywności na terytorium Białorusi telegramowy kanał „Białoruski Gajun”. Podstawą doniesień jest zmiana w harmonogramie ćwiczeń.

3 lipca, czyli Dzień Niepodległości Białorusi, ma być dniem wolnym na wszystkich poligonach, a 2 lipca tylko na niektórych.

“Mimo wydłużenia czasu ćwiczeń na poligonach, armia białoruska nadal nie jest przygotowana do działań ofensywnych. Jedyną rzeczą, na którą taki trening miał pozytywny wpływ, była umiejętność obrony” – stwierdzono w opublikowanej na kanale wiadomości.

Kresy.pl/Biełta

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply