Łotwa kupi od Austrii dodatkowe haubice samobieżne

Władze Łotwy zamierzają zakupić od Austrii dodatkowe haubice samobieżne. Dotyczy to używanych, zmodernizowanych systemów M109A5Oe. Łotwa posiada już kilkadziesiąt takich haubic, również pozyskanych od Austriaków.

Dwa tygodnie temu podczas wideokonferencji ministrowie obrony Łotwy i Austrii omawiali, poza kwestiami regionalnej polityki bezpieczeństwa, sprawy współpracy między obu krajami w sferze wojskowej. Według informacji strony łotewskiej, dotyczyło to m.in. wprowadzonego w życie porozumienia dotyczącego pozyskania haubic samobieżnych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Po rozmowie szef łotewskiego resortu obrony Artis Pabriks powiedział mediom, że Łotwa i Austria planują w przyszłym roku osiągnąć ostateczne porozumienie w sprawie zakupu dodatkowych haubic. Ponadto, oba kraje mogłyby wspólnie zakupić sprzęt konieczny do prowadzenia szkoleń artyleryjskich. Pabriks zaznaczył, że wszelkie problemy natury biurokratycznej i administracyjnej zostały już przezwyciężone.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podano, w latach 2017-2018 Łotwa otrzymała 47 haubic samobieżnych M109A5Oe kal. 155 mm zamówionych od Austrii, wraz z systemami kontroli ognia i platformami szkoleniowymi. Media zwracają jednak uwagę, że w tej liczbie zawierają się też pojazdy wsparcia, a samych jednostek ogniowych zakupiono prawdopodobnie 35. Całość kosztowała 6 mln euro. Austriacki dokonali ich daleko posuniętej modernizacji.

Nie podano informacji o tym, ile dodatkowych systemów miałoby zostać pozyskanych tym razem. Wiadomo, że dotyczy to haubic z nadwyżek austriackiej armii, które wcześniej używane były przez Wielką Brytanię. Austria nabyła je w połowie lat 90. XX wieku. Zasięg strzału przy zastosowaniu standardowej amunicji to 22 km, a 30 km używając amunicji zaawansowanej. Dzięki zastosowanym modyfikacjom, haubice mogą otworzyć ogień w ciągu minuty od otrzymania rozkazu strzału. Po zakończeniu ostrzału mogą opuścić stanowisko ogniowe do 30 sekund. Dobrze wyszkolona załoga może wystrzelić 12 pocisków na minutę.

Czytaj także: Łotwa kupi nowoczesną broń przeciwpancerną

sargs.lv / mod.gov.lv / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz