LOT otrzyma od państwa blisko 3 mld zł pomocy na przetrwanie kryzysu

Komisja Europejska i Rada Ministrów RP zaakceptowały pakiet pomocowy dla LOT-u w wysokości 2,9 mld zł. Decyzję podjęto w obliczu największego w historii kryzysu branży lotniczej.

LOT poinformował we wtorek, że pakiet pomocowy w wysokości niespełna 3 mld zł składa się z pożyczki w kwocie 1,8 mld zł oraz podwyższenia kapitału zakładowego o 1,1 mld zł. Takie warunki finansowania były możliwe dzięki dobrej kondycji polskiego przewoźnika sprzed pandemii. Zobowiązał się on do spłaty części kwoty pomocy, wraz z odsetkami, Polskiemu Funduszowi Rozwoju, który zapewnia finansowanie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak wskazał LOT, dzięki „znaczącemu wzrostowi zyskowności i liczby przewiezionych pasażerów” w ostatnich latach, „nawet w sytuacji tak poważnego kryzysu w branży spółka może sięgnąć po finansowanie zwrotne, które na przestrzeni sześciu lat spłaci z wypracowywanych zysków”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Prezes LOT-u, Rafał Milczarski wyjaśnił, że głównym kosztem działalności linii lotniczych są opłaty leasingowe za samoloty, wnoszone do zagranicznych instytucji finansowych. Powiedział, że w związku z kryzysem udało się wynegocjować znaczącą obniżkę tych opłat. Dzięki temu LOT może wystąpić o pomoc publiczną i chce jak najszybciej wypracować jej zwrot.

„Linia lotnicza jest napędem dla gospodarki, turystyki i gwarancją bezpieczeństwa logistycznego państwa” – powiedział Milczarski. „Przed pandemią, z roku na rok notowaliśmy wzrosty niemal w każdej kategorii i wypracowywaliśmy rekordowe zyski. Wiemy, jak wrócić na ścieżkę intensywnego rozwoju i to zrobimy”.

W związku z pandemią, od połowy marca 2020 roku pasażerski ruch lotniczy w całej Europie został wstrzymany na prawie 3 miesiące, co oznaczało wielomiliardowe straty dla każdego przewoźnika lotniczego. Ponadto, bardzo zły sezon letni dodatkowo pogorszył sytuację, podobnie jak kolejne obostrzenia wprowadzane jesienią.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych IATA prognozuje, że w tym roku straty branży lotniczej na całym świecie sięgną 118 mld USD netto. W przyszłym roku może to być 38 mld dolarów. Oceniono, że globalny ruch lotniczy spadł o 66 proc. i na powrót do stanu sprzed pandemii potrzebuje kilku lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Należy zaznaczyć, że LOT nie jest pierwszą linią lotniczą w Europie, która otrzyma pomoc rządową z powodu pandemii. Wcześniej wielomiliardowe wsparcie od swoich rządów otrzymały linie lotnicze operujące w naszym regionie. Polski przewoźnik zaznacza, że przed pandemią był przedsiębiorstwem rentownym, osiągającym rokrocznie zyski. Od 2016 roku zwiększył swoją flotę samolotów z 45 do 80 maszyn. W ubiegłym roku LOT przewiózł rekordową liczbę 10 mln pasażerów. W tym roku miały zostać uruchomione rejsy do Waszyngtonu i San Francisco. Szacowano, że przewiezionych zostanie około 12 mln osób.

Przeczytaj: 25,7 tys. Polaków powróciło do kraju w ramach akcji „Lot do domu”

300gospodarka.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz