Celem projektu jest uruchomienie towarowego połączenia kolejowego między Litwą a Ukrainą z pominięciem Białorusi. Skład ma przywieźć z granicy polsko-ukraińskiej ok. 1000 ton różnych towarów.

Jak podał w środę portal nakolei.pl, litewski przewoźnik towarowy LTG Cargo poinformował, że tego dnia rano uruchomił pociąg, który dotrze na granicę polsko-ukraińską. Wyruszył z terminalu intermodalnego w Kownie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Litwini planują, że pociąg z wagonami-platformami dotrze w wyznaczone miejsce na granicę z Ukrainą w najbliższym czasie. Następnie wróci na Litwę z około 50 kontenerami.

 

To pierwsza w historii LTG trasa, kiedy ładunek z Ukrainy dotrze na Litwę z pominięciem Białorusi.

Poinformowano, że pierwszy, testowy przejazd ma na celu ocenę aspektów i uwarunkowania nowej trasy, a także czasu przewozu. Ma też wskazać potencjalne wyzwania logistyczne. Trasa będzie przebiegać wyłącznie po torze o rozstawie 1435mm, który biegnie od terminalu w Kownie przez Polskę do terminalu na granicy z Ukrainą. Tym samym, w razie powodzenia przedsięwzięcia, część ładunku będzie można przewieźć do Kowna bez zmiany toru i bez przeładunku.

Na Litwie ładunki na nowej trasie będą transportować LTG Cargo, natomiast od granicy ukraińsko-polskiej – spółka zależna LTG Cargo Polska. Pociąg ma wrócić na Litwę z około tysiącem ton różnych towarów, które mają zostać rozdystrybuowane na terenie Litwy i w regionie bałtyckim.

LTG Cargo jest w kontakcie zarówno z Kolejami Ukraińskimi, jak i potencjalnymi klientami na Ukrainie, którzy eksportują swoje towary na rynki zachodnie.

Eglė Šimė, prezes LTG Cargo powiedział, że jego spółka wciąż pracuje nad znalezieniem nowych kierunków dywersyfikacji działalności i sposobów pomocy klientom w transporcie ładunków. Przypomniał, że intermodalny terminal towarowy w Kownie został połączony z siecią europejską niespełna rok temu.

Przeczytaj: Koleje Rosyjskie blokują połączenie między Polską a Kaliningradem

Czytaj również: Rząd chce powołać spółkę kolejową z Ukraińcami

nakolei.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz