Litwa rozpoczęła budowę ogrodzenia na swojej granicy z Białorusią w związku z gwałtownym wzrostem liczby nielegalnych migrantów. Litwini twierdza, że Mińsk celowo organizuje migrantów w odwecie za sankcje Unii Europejskiej.

Jak poinformowało w piątek Radio Wolna Europa, Litwa rozpoczęła budowę ogrodzenia na swojej granicy z Białorusią w związku z gwałtownym wzrostem liczby nielegalnych migrantów Litwini twierdza, że Mińsk celowo organizuje migrantów w odwecie za sankcje Unii Europejskiej.

Rzecznik litewskiej Straży Granicznej Gedrus Miszutis powiedział 9 lipca, że ​​wojsko rozpoczęło instalowanie ogrodzenia z drutu wzdłuż granicy, z których część przebiega przez gęsto zalesione tereny, aby wzmocnić kontrolę nad przepływem migrantów, których setki zalały kraju w ostatnich tygodniach.

Dodał, że bariera ma biec około 30 kilometrów. Agencja informacyjna Reuters zacytowała rzeczniczkę wojskową, która powiedziała, że ​​pierwszy odcinek bariery będzie miał 500 metrów długości i 1,8 metra wysokości.

Wilno oskarżyło Białoruś o zezwolenie migrantom na wjazd na Litwę w odpowiedzi na sankcje nałożone przez UE po tym, jak Mińsk zmusił samolot Ryanair do lądowania i aresztował opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewicza.

Litwa jest jednym z najzagorzalszych krytyków władzy Aleksandra Łukaszenki, wzywa do zdecydowanej reakcji UE przeciwko jego rządowi od czasu spornych wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 roku.

Zobacz też: Kresy (Kresowy Przegląd Tygodnia #35)

Szefowa litewskiego rządu twierdziła, że główny szlakiem przez który nielegalni migranci docierają na litewsko-białoruską granicę są loty między Bagdadem i Mińskiem, choć wspomniała także o porcie lotniczym w Stambule.

Jak twierdzi agencja, władze Litwy przesłały jej kopie czterech kart pokładowych wydanych na lot samolotem białoruskich państwowych linii lotniczych Belavia ze Stambułu do Moskwy. Karty znaleziono przy nielegalnych migrantach ujętych na terytorium Litwy. Przesłano agencji także kopie wniosków przedsiębiorstw turystycznych UmnoTury i Centrkurort o wydanie wiz białoruskich dla takich migrantów (z okresu od 27 maja do 7 czerwca).

Według Reutera minister spraw zagranicznych Litwy Gebrielius Landsbergis chce już w przyszłym tygodniu udać się do Bagdadu, by omówić z władzami Iraku kwestię wzmagającej się migracji obywateli tego państwa.

Kresy.pl/Radio Wolna Europa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply