Trzej główni doradcy prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy, w tym ds. bezpieczeństwa narodowego, podali się do dymisji. Zdaniem komentatorów, przyczyny takiej sytuacji są niejasne. Nauseda w ostatniej chwili odwołał też zaplanowane spotkanie z przywódcami Łotwy i Estonii.

W czwartek poinformowano, że do dymisji podało się trzech ważnych litewskiego prezydenta Gitanasa Nausėdy. Chodzi o Jonasa Vytautasa Žukasa, jego głównego doradcę i kierownika zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego, a także główną doradczynię ds. oświaty, nauki i kultury Sonatę Šulcė oraz kierownika zespołu ds. komunikacji, Aistisa Zabarauskasa.

Portal L24.lt dodaje, że w tym miesiącu pracę w Kancelarii Prezydenta Litwy kończą też doradcy zespołu prawnego, Ieva Saudargaitė i Vida Petrylaitė.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowano, dotychczasowi kierownicy zespołów postanowili kontynuować pracę w innych obszarach. Žukas, były główny doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego będzie rozwijał działalność prywatną, Sonata Šulcė będzie kontynuować pracę twórczą i naukową, a Zabarauskas powróci do pracy w sektorze prywatnym. Žukas był wcześniej to były głównodowodzący litewskich sił zbrojnych.

Wszyscy trzej doradcy Nausedy należeli do jego zespołu od początku kadencji, a Zabarauskas już wcześniej. Podczas kampanii prezydenckiej odpowiadał za komunikację.

W oficjalnym komunikacie podano, że kierownikiem zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego Nausėda mianował Dariusa Kuliešiusa. Zespołem ds. oświaty, nauki i kultury pokieruje z kolei historyk, dr Jolanta Karpavičienė, dotychczasowa zastępczyni dyrektora Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Nowy kierownik zespołu ds. komunikacji ma zostać wyznaczony w lipcu.

Dokument cytuje też samego prezydenta Nausedę, który dziękuje swoim współpracownikom za ich wkład w kształtowanie polityki jego gabinetu podczas pierwszego roku prezydentury. „Zaczęta praca będzie kontynuowana i rozszerzana przez nową grupę liderów z ich inicjatywami”.

Zdaniem części komentatorów, odejście trzech głównych doradców litewskiego prezydenta to polityczne „trzęsienie ziemi w Pałacu Prezydenckim”. Zwraca się też uwagę na niejasne przyczyny takiej sytuacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W tym kontekście zwraca się uwagę, że tego samego dnia Nauseda nie wziął udziału w zaplanowanym od dawna spotkaniu z prezydentami Łotwy i Estonii, dotyczącym kwestii polityki europejskiej, bezpieczeństwa regionalnego czy energetycznego. Jego rzecznik tłumaczył to brakiem porozumienia ministrów energii i gospodarki krajów bałtyckich w sprawie metodologii zakupu energii elektrycznej od państw trzecich. Litewski prezydent uważa, że najpierw powinno się zakończyć negocjacje i mieć określone decyzje, a dopiero potem omawiać sprawę na najwyższym szczeblu. Według oficjalnego komunikatu, Nauseda podjął decyzję o niebraniu udziału w spotkaniu w ostatniej chwili, tłumacząc się „sprawami wewnętrznymi”.

L24.lt / delfi.lt / lrt.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz