Od wysłuchania hymnu Litwy oraz Roty rozpoczął się rok szkolny w gimnazjum imienia Adama Mickiewicza w Wilnie. Na uroczystym apelu zorganizowanym na boisku szkolnym było ponad pół tysiąca uczniów tej czołowej polskiej szkoły na Litwie.

Na rozpoczęciu roku szkolnego były tradycyjne piosenki w wykonaniu uczniów oraz kwiaty dla nauczycieli. Potem młodzież udała się na mszę do kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego.

Wszyscy – zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice – nie kryli jednak obaw w związku z wprowadzeniem przez władze Litwy nowej ustawy o oświacie, która zwiększa liczbę lekcji języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych.
Czesław Dawidowicz – dyrektor gimnazjum imienia Adama Mickiewicza powiedział Polskiemu Radiu, że to jest kontrowersyjna ustawa. “Uważamy, że ona pogarsza sytuację szkoły polskiej na Litwie, ponieważ jej wprowadzenie było bardzo szybkie, niekonsultowane – można powiedzieć – ze szkolnictwem polskim” – zaznaczył dyrektor Dawidowicz.

Z kolei Mirosław Bumbul z komitetu rodzicielskiego gimnazjum zwraca uwagę, że jednym z głównych problemów nowej ustawy jest ujednolicenie egzaminów z języka litewskiego przy różnych programach nauczania w szkołach litewskich i polskich na Litwie. “Oczywiście ten egzamin nie może być jednakowo oceniany, ponieważ państwowe programy są inne” – zauważył. Również sami uczniowie nie kryją obaw w związku z nową ustawą oświatową. “My 10 lat uczyliśmy się według innego programu i teraz musimy zdawać egzaminy równolegle ze szkołami litewskimi” – mówi Andrzej, jeden z uczniów.

Tymczasem premier Litwy Andrius Kubilius w liście do szefa polskiego rządu zapewnił, że Polacy na Litwie kształcą się według najlepszych światowych wzorców i mogą otrzymywać pełne wykształcenie w języku ojczystym.
Na Litwie działa 100 szkół polskich, do których uczęszcza około 14 tysięcy uczniów.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply