Białoruskie władze zapowiedziały likwidację litewskiej szkoły we wsi Pielasa w rejonie werenowskim. Oficjalnym powodem są rzekome naruszenia, “które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia uczniów i nauczycieli” – poinformowała „Grodzieńska Prawda”. Wcześniej władze dążyły do rusyfikacji szkoły w ramach likwidacji szkół prowadzących nauczanie w językach mniejszości narodowych.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego szkołę sprawdził inspektorat Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych. Jak przekazano, podczas audytu wykryto szereg naruszeń. Do dyrektora szkoły wysłano propozycję zawieszenia działalności szkoły do ​​czasu usunięcia zidentyfikowanych uchybień.

“Nie została zapewniona bezpieczna i niezakłócona ewakuacja dzieci i nauczycieli z terenu szkoły w sytuacji zagrożenia, nie zapewniono odpowiedniej ochrony przed dymem i rozprzestrzenianiem się ognia. Dodatkowo przeprofilowano pomieszczenia niezgodnie z ich przeznaczeniem użytkowym. Magazyny zostały zamienione na sale lekcyjne i warsztatowe” – powiedziała Olga Adijewa, oficjalna przedstawicielka departamentu Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych.

40 uczniów z rejonu lidzkiego i 74 z werenowskiego zostanie przeniesionych do szkół w ich miejscu zamieszkania. 24 nauczycieli, z których 10 jest obywatelami Litwy, dostanie teraz ofertę pracy w rejonie werenowskim. Władze obiecują też zatrudnić personel techniczny. Poinformował o tym Rusłan Abramczyk, szef Głównego Wydziału Oświaty Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego.

Szkoła w Pielasie jest pierwszą szkołą litewskojęzyczną na Białorusi. Została otwarta w 1992 roku. W roku szkolnym 2021/2022 uczyło się tam 120 dzieci, pracowało 23 nauczycieli, z których 11 było obywatelami Litwy. Szkoła była finansowana ze środków litewskiego Ministerstwa Oświaty.

Wiosną bieżącego roku władze Białorusi przeforsowały nowelizację Kodeksu Oświatowego, która zakłada likwidację szkół przeznaczonych dla przedstawicieli mniejszości narodowych, nauczających w języku ojczystym mniejszości. Krok ten był wymierzony w dwie placówki – Szkołę nr 36 w Grodnie oraz Szkołę nr 8 w Wołkowysku – nauczające w języku polskim, a także w dwie szkoły służące mniejszości litewskiej. Portal z tego pierwszego miasta – Hrodna.life podał, że początkowo obiecano rodzicom, że w szkole chociaż jedną godzinę tygodniowo będzie się przeznaczać na nauczanie języka polskiego i kultury jako przedmiotu. Wiadomo już jednak, że zostaną one całkowicie wyeliminowane z placówki.

Kresy.pl / grodnonews.by / hrodna.life

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply