Pozując w czapce wojskowej z czasów hitlerowskich i niemieckim karabinem bądź jego atrapą Jerzy Gorzelik – lider Ruchu Autonomii Śląska szydził z przedstawiciela polskiego rządu.

Gorzelik zamieścił wczoraj na swoim koncie wiersz bolszewickiego poety Władimira Majakowskiego: „Rozwijajcie się w marszu! Nadmiarowi słów zróbmy pauzę. Uciszcie się wieczne gaduły! Bo słowo ostatnie, ma dzisiaj towarzysz Mauzer”. Na wstępie napisał przy tym, że zamieszcza z dedykacją „dla wojewody „kieszonkowego Grażyńskiego””. Zresztą i miejsce nie było przypadkowe, bowiem Gorzelik zrobił sobie zdjęcie w czapce żołnierza III Rzeszy i karabinem Mauser wz. 98 bądź jego atrapą pod urzędem wojewódzkim. Kpił także z głosów krytycznych – „Tak jak myślałem. Zwolenników dobrej zmiany można nastraszyć byle atrapą archaicznej giwery i paroma wersami sowieckiej poezji” – pisał na Facebooku po kilku godzinach.

Wrogość Gorzelika to nowego, nominowanego przez PiS wojewody śląskiego Jarosława Wieczorkiewicza nie dziwi. W wywiadzie dla tygodnika „wSieci” wojewoda mówił, że boleje „nad tym, że dość marginalny przecież separatyzm śląski zdobył tak nieproporcjonalną rangę w życiu politycznym regionu”. Ruch, którego realne poparcie Wieczorkiewicz ocenił na 5-7% ludności województwa otrzymał tę rangę „decyzją Platformy Obywatelskiej, która zawarła z autonomistami śląskimi koelicję w sejmiku wojewódzkim, w rękach jego działaczy znalazła się odpowiedzialność za kulturę w naszym regionie”. Oceniał, że „wiele osób z mniejszości niemieckiej dośc poważnie angażuje się w Ruch Autonomii Śląska. Może się kiedyś dowiemy, że ten ruch otrzymuje jakieś wsparcie z zewnątrz”. Wojewoda wzywał do tego aby wzmocnić katowicki oddział TVP tak by lepiej promowała ona polskie wartości narodowe w regionie.

wpolityce.pl/wSieci/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz