Posłowie Lewicy powołują w Sejmie cztery zespoły parlamentarne: do spraw równouprawnienia społeczności LGBT, bezpieczeństwa ruchu drogowego, przyszłości pracy oraz wsparcia rewitalizacji Łodzi.

Wiceprzewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek zawiadomił marszałek Sejmu Elżbietę Witek o powołaniu zespołu ds. równouprawnienia społeczności LGBT+. Zapytany o proponowane konkretne zmiany legislacyjne, odpowiedział, że będą to takie, których od lat domagają się przedstawiciele organizacji pozarządowych.

– Instytucjonalizacja związków partnerskich, równość małżeńska, ustawa o uzgodnieniu płci, zakaz mowy nienawiści, przestępstw z nienawiści, ustawaantydyskryminacyjna  –  to są najważniejsze postulaty, o których będziemy dyskutować. Będziemy zachęcać do kulturalnej debaty publicznej – oznajmił Śmiszek. Według niego zespół ma być grupą nacisku, która będzie podnosić te tematy w debacie publicznej i parlamentarnej. Krzysztof Śmiszek jest partnerem Roberta Biedronia.

Czytaj także: Lewica zapowiada szybkie złożenie projektu ustawy o tzw. homozwiązkach

Jak Lewica chce poprawić bezpieczeństwo na drogach?

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że Lewica zgłosiła w środę również utworzenie parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– Chcemy zająć się wspólnie, ponad partyjnymi podziałami poprawą przepisów regulujących ruch drogowy tak, żeby te przepisy realnie chroniły przede wszystkim pieszych, ale także innych uczestników ruchu drogowego – powiedziała.

– W tej chwili ginie trzy tysiące osób na polskich drogach. Jesteśmy w niechlubnej czołówce, jeżeli chodzi o śmiertelność na drogach; 40 tysięcy zostaje rannych – mówi Dziemianowicz-Bąk. Według posłanki, jest to efekt złych regulacji prawnych, ale również ich nieegzekwowania.

Dziemianowicz-Bąk chciałaby, żeby zespół w ramach swoich prac, we współpracy z ekspertami, ruchami miejskimi i z organizacjami zrzeszającymi ofiary wypadków, stworzył spójną ustawę o bezpieczeństwie ruchu drogowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Władze Łodzi nie radzą sobie z rewitalizacją miasta, potrzebny zespół parlamentarny?

Były wiceprezydent Łodzi, a w obecnej kadencji Sejmu wiceszef klubu Lewicy, Tomasz Trela, powołał zespół, który będzie zajmował się pomocą Łodzi. Będzie on miał za zadanie wypracowanie ustawy wspierającej miasto w procesie rewitalizacji, jak mówił Trela.

– Mamy do czynienia z walącymi się kamienicami. My dużo jako Łódź inwestowaliśmy w kamienice, ale takie dedykowane wsparcie rządowe będzie bardzo potrzebne i myślę, że to nie chodzi o zmiany w budżecie, ale o całą specustawę i mam nadzieję, że parlamentarzyści PiS-u powiedzą „tak”, bo to jest sprawa, która powinna nas łączyć – stwierdził Trela. Oświadczył, że zaproszenie do tego zespołu jest otwarte, a deklaracje o dołączeniu zapowiedzieli m.in. parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej.

Zapowiedział, że jego była szefowa, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, również zapowiedziała uczestnictwo w zespole i oddelegowanie do niego swoich urzędników.

Czy powstanie zespół ds. przyszłości pracy?

Poseł Maciej Gdula, współpracownik Krytyki Politycznej, dąży do powołania zespołu, który analizowałby przyszłość pracy m.in. w wymiarze technologicznym.

– Technologia zawsze wpływa na zatrudnienie i chcemy się zastanowić nad tym, w jakiej perspektywie to się będzie zmieniało. Na przykład, jak robotyzacja będzie wpływała na środowisko pracy, jakich typów pracy dotknie i jakie działania powinno podjąć państwo w tym zakresie – mówił Gdula.

– Druga ważna sprawa, czy dochody gospodarstw domowych będą pochodziły wciąż z pracy czy z innych źródeł. W tym kontekście będziemy się zastanawiać nad dochodem minimalnym, dochodem gwarantowanym, ale też bardzo ważnym tematem jest kwestia demografii, jak ona będzie wpływać na rynek pracy, jakie miejsca pracy mogą powstawać dla osób starszych, żeby mogły być one aktywne. Na pewno będziemy się też zastanawiać nad czasem pracy, który będzie wymagany – powiedział poseł Lewicy.

Zespół w ramach swoich prac będzie się zastanawiał nad zagadnieniami jakości i długości pracy.

Czytaj także: Abp Jędraszewski o LGBT

Interia.pl / Dorzeczy.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz