“Lenin, Stalin i muzyka”

W paryskim Cité de la Musique została otwarta wystawa zatytułowana “Lenin, Stalin i muzyka”. Składająca się z dwóch odrębnych części ekspozycja opowiada o złożonych relacjach między władzą komunistyczną a kompozytorami.

Na dolnym poziomie wystawy zgromadzono eksponaty dotyczące okresu od Rewolucji Październikowej do roku 1930. Jest tam wiele dzieł sztuki o tematyce muzycznej, wypożyczonych głównie z rosyjskich muzeów, jak na przykład portrety kompozytorów, a także fragmenty oryginalnych partytur i kostiumy operowe. Organizatorzy wystawy wychodzą z założenia, że w tych pierwszych latach po rewolucji tacy kompozytorzy jak na przykład Prokofiew i Szostakowicz cieszyli się jeszcze względną swobodą twórczą. Rozwijała się wtedy awangarda muzyczna.

Drugi, wyższy poziom wystawy jest poświęcony czasom stalinowskim, gdy awangarda w muzyce była brutalnie zwalczana.
Komisarz wystawy Pascal Huynh wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem, skąd wziął się pomysł wystawy o muzyce w epoce Lenina i Stalina.

“Domagała się tego nasza publiczność, która mogła przed kilku laty zwiedzić naszą wystawę ‘Trzecia Rzesza i muzyka’. Wielu zwiedzających znalazło podobieństwo między stylem sztuki niemieckiej tego okresu i realizmem socjalistycznym w ZSRR”.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply