W poniedziałek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział, że celem oświadczeń krajów zachodnich w kwestii zatrzymania w Moskwie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego jest odwrócenie uwagi od kryzysu, w jakim znalazły się państwa Zachodu.

Widzieliśmy, jak wczoraj uczepili się wiadomości o powrocie Nawalnego do Rosji. Po prostu czuje się, z jaką radością udzielane są identyczne komentarze. Z radością, dlatego, że zachodnim politykom pozwala to, jak się wydaje, myśleć, że zdołają w ten sposób odwrócić uwagę od bardzo głębokiego kryzysu, w którym znalazł się liberalny model rozwoju – oświadczył szef rosyjskiego MSZ podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, cytowany przez agencję „Tass”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Ławrow wyraził opinię, że w obliczu własnych problemów, kraje zachodu próbują szukać wrogów zewnętrznych, np. w Rosji, Iranie czy Chinach. Określił oskarżenia Zachodu wobec Moskwy mianem „gołosłownych”, zapewnił też, że „ani razu nie przedstawiono dowodów”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W swoim wystąpieniu Ławrow zarzucił Zachodowi jednostronne działania i narzucanie swoich decyzji.

Jego zdaniem Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami usiłują „zdestabilizować architekturę życia międzynarodowego”.

Skrytykował także ingerowanie w wewnętrzne sprawy Białorusi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, w niedzielę wieczorem rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny wrócił do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Lądowanie jego samolotu miało nastąpić na lotnisku Wnukowo, lecz maszyna w ostatniej chwili została skierowana na lotnisko Szeremietiewo. Podczas kontroli paszportowej funkcjonariusze zatrzymali Nawalnego. Rosyjska Federalna Służba Penitencjarna (FSIN) poinformowała, że opozycjonista został zatrzymany za unikanie stawiania się przed inspekcję karno-wykonawczą jako warunkowo skazany za przestępstwo. Dalsze środki zapobiegawcze wobec Nawalnego mają być określone przez sąd.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zatrzymanie Nawalnego potępił m.in. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. We wspólnym oświadczeniu Litwa, Łotwa i Estonia zażądały od Rosji natychmiastowego uwolnienia opozycjonisty. Natychmiastowego uwolnienia Nawalnego zażądały także USA oraz władze Unii Europejskiej.

tass.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz