Rumuński sąd skazał Jánosa Petrása, wokalistę i muzyka znanego także w Polsce patriotycznego zespołu rockowego Kárpátia.

Jak poinformował w piątek portal Hungary Today, Petrás został skazany przez rumuński sąd na grzywnę w wysokości 9000 lejów (około 2000 euro) oraz trzyletni zakaz wjazdu na terytorium Rumunii. Sąd uznał, że wokalista znanego węgierskiego zespołu szerzył “mowę nienawiści”. Rumuński sędzia dopatrzył się jej w koncercie Kárpátii jaki odbył się 6 czerwca 2014 roku w mieście Csíkszereda (rum. Miercurea-Ciuc), którego 81% mieszkańców stanowią Wegrzy i które stanowi duchową stolicę całego zamieszkanego przez ludność węgierską Siedmiogrodu.

Wyrok skazujący węgierskiego muzyka zapadł w drugiej instancji. W pierwszej instancji proces zaczął się już w grudniu 2015 roku i zakończył się uniewinnieniem Petrása. Sąd drugiej instancji uznał jednak, że wokalista Kárpátii popełnił czyn przewidziany w rumuńskim kodeksie karnym paragrafem o “promocji kultu jednostek odpowiedzialnych za zbrodnie przeciwko ludzkości, a także rasizmu, faszyzmu lub ideologii ksenofobicznych”. Według rumuńskiego prokuratora, którego argumentację podzielił sąd, wokalista Kárpátii w rocznicę podpisania Traktatu z Trianono z 1920 r., który pozbawił Węgry Siedmiogrodu, miał wzywać jego mieszkańców do rebelii.

Zespół Kárpátia założony został w 2003 r. Jego wokalistą i basistą od początku jest János Petrás. W ciągu 15 lat działalności zespół wydał aż 15 albumów. Jego muzyka utrzymana jest w nurcie “rocka narodowego” (Nemzeti rock). Teksty piosenek Kárpátii opiewają głównie historię Węgier, przy czym istotną uwagę zwracają na węgierskie kresy, czyli ziemie oderwane traktatem z Trianon, ciągle zamieszkane przez etnicznych Węgrów. Pierwszy album zespołu zatytułowany został “Gdzie jesteście Seklerzy?” (“Hol vagytok, székelyek?”) odwoływał się właśnie do grupy etnicznych Węgrów – Seklerów, zamieszkujących Siedmiogród znajdujący się obecnie w granicach Rumunii. Kárpátia nagrała także w rockowej wersji tradycyjny Hymn Seklerów. Zespół chętnie koncertuje dla kresowych rodaków, choć wyrok przetnie tę aktywność w Siedmiogrodzie. Kárpátia od 2012 roku kilkukrotnie koncertowała także w Polsce. Nagrała między innymi w węgierskiej wersji językowej i rockowej aranżacji pieśń “My, Pierwsza Brygada”.

Sam Petrás w 2013 roku został odznaczony przez prezydenta Węgier Złotym Krzyżem Zasługi za aktywność na polu kultury.

 

hungarytoday.hu/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply