Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał w niedzielę z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Wezwał do jak największej liberalizacji zasad eksportu z Ukrainy.

Rozmawiałam z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jestem wdzięczy Stanom Zjednoczonym za dotrzymanie obietnicy stanowczego poparcia Ukrainy. Dyskutowaliśmy o dalszych sankcjach wobec Rosji, dostawach broni i wsparciu finansowym dla Ukrainy. Wezwałem również Stany Zjednoczone do zapewnienia maksymalnej liberalizacji dla ukraińskiego eksportu – Kułeba napisał na Twitterze.

Informowaliśmy, że Komisja Europejska zaproponowała w środę roczne zawieszenie ceł importowych na wszystkie ukraińskie towary nieobjęte umową o wolnym handlu, aby pomóc gospodarce tego kraju w czasie wojny z Rosją.

Środki te będą miały zastosowanie w szczególności do owoców i warzyw podlegających wymogom cen minimalnych, produktów rolnych objętych kontyngentami oraz niektórych towarów przemysłowych, na które cła miały zostać zniesione dopiero z końcem br. – nawozów, produktów aluminiowych i samochodów.

Unia Europejska zwolni również Ukrainę ze środków ochronnych ograniczających import stali i zniesie cła antydumpingowe, które UE obecnie nakłada na ukraińskie wyroby stalowe.

Propozycja zniesienia ceł i kontyngentów wymaga zatwierdzenia przez Parlament Europejski i rządy państw UE.

Komisja Europejska stwierdziła, że te ​​bezprecedensowe środki mają na celu złagodzenie trudności ukraińskich producentów i eksporterów w obliczu rosyjskiej inwazji.

Zobacz także: Rumunia i Bułgaria pomogą w eksporcie ukraińskiego zboża przez swoje porty

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply