Paweł Kukiz zauważył również: „Nie rozumiem, dlaczego PiS popiera Tuska tylko dlatego, że jest Polakiem”.

Według Pawła Kukiza, który wraz z innymi gościmi Radia Zet zastanawiał się nad skutkami Brexitu, Polacy powinni zadawać sobie fundamentalne pytania o podstawy swojej obecności w Unii: „Z perspektywy czasu daliśmy furtkę korporacjom i możliwość przebiurokratyzowanej polityki. Nie dramatyzowałbym po Brexicie. Ten proces trwa ładnych parę lat – nie wiadomo, czy im się coś w ciągu roku czy dwóch nie odmieni, a z perspektywy Polski otwiera się perspektywa renegocjacji unijnych. Chodzi o Europę Ojczyzn, która daje wolny rynek i jest instytucją pomocniczą, a nie ustala, czy ślimak jest rybą, a ryba wielbłądem„.

Z kolei zaproszony działacz PiS Jacek Sasin krytykuje unijnych polityków wyłączając tylko Donalda Tuska. Chwali również głos Jarosława Kaczyńskiego w sprawie nowego traktatu unijnego: „Kryzys w UE to wina Junckera, Schulza… Z całym krytycyzmem do Donalda Tuska to jego głos brzmi rozsądniej.(…) Najważniejsze jest to, jakie wnioski wyciągnie UE. Czy pójdzie drogą, jaką chce Martin Schulz – pogłębionej integracji, co przyniesie kolejne wstrząsy… To jest zła droga. A druga droga, jaka stoi przed UE to zastanowienie się nad powrotem do źródeł, do Unii suwerennych państw. To, co mówi Jarosław Kaczyński: zastanówmy się nad nowym traktatem unijnym. Takie głosy pojawiły się też w całej UE. Mam nadzieję, że rozsądku w UE nie zabraknie„.

Posłowi PiS zreplikował Kukiz mówiący: „Oczywiście wszyscy unijni przywódcy powinni podać się do dymisji. Nie rozumiem, dlaczego PiS popiera Tuska tylko dlatego, że jest Polakiem„.

Andrzej Halicki z PO tradycyjnie skrytykował PiS, tym razem za pomysł nowego traktatu, wskazując, że „to brat Jarosława Kaczyńskiego negocjował i podpisał traktat lizboński. Dziś jesteśmy marginalizowani, poza jakimkolwiek ośrodkiem decyzyjnym. (…) Nikt nie odpowiada na zaproszenie ministra Waszczykowskiego i kraju, który prowadzi tak arogancką politykę. Zimny prysznic – Brexit – został wywołany nieodpowiedzialną polityką wewnętrzną. Cameron w efekcie będzie miał małą Anglię. Czas najwyższy się opamiętać, bo z dumnej Polski zostanie mała…„.

kresy.pl / wpolityce.pl / Radio Zet

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz