Krótkie spotkanie Trumpa i Putina na szczycie APEC w Wietnamie

Podczas szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Danang w Wietnamie doszło do krótkiego spotkania i wymiany zdań prezydentów USA i Rosji.

Jak informują agencje informacyjne, podczas piątkowego szczytu APEC w Wietnamie, Donald Trump i Władimir Putin przywitali się i podali sobie dłonie.

Według agencji TASS, miało to miejsce przy okazji pozowania do wspólnego zdjęcia. Obaj przywódcy, którzy stali obok siebie, mieli też przeprowadzić krótką rozmowę – faktycznie, zamieniając ze sobą kilka słów. W tym czasie, prezydent USA „w przyjacielski sposób położył rękę na ramieniu Putina”.

Wcześniej w piątek Trump nie wziął udziału w sesji w ramach szczytu, ani w spotkaniu uczestników z Biznesową Radą Doradczą APEC. Po sesji zdjęciowej, Putin i Trump wraz z innymi liderami krajów APEC udali się do przyległej sali. Tam obaj siedzieli w różnych miejscach, nie mając już sposobności do kontynuowania rozmowy.

Jak oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, obaj prezydenci nie rozmawiali, a „jedynie przywitali się”. Służby prasowe Kremla podały, że wciąż jest ustalana kwestia spotkania prezydentów USA i Rosji na szczycie APEC. – Rozmowy trwają. Na razie nie ma jasności – powiedział Pieskow.

Z kolei agencja Reuters poinformowała, że Trump podszedł do Putina podczas sesji zdjęciowej i „przyjacielsko poklepał prezydenta Rosji po ramieniu”.

Wcześniej Biały Dom poinformował, że prezydenci nie będą mieć oddzielnego spotkania na szczycie „wcześniej w piątek, że “z powodu rozbieżnych harmonogramów”.

W czwartek departament Stanu USA poinformował o czym będzie rozmawiał Donald Trump z prezydentem Rosji przy okazji szczytu APEC w Wietnamie. Jednocześnie przedstawicielka amerykańskiej dyplomacji zakwestionowała nawet sam fakt uzgodnienia dwustronnego spotkania między dwoma prezydentami, mimo, że sam Donald Trump wyszedł z taką inicjatywą. Później poinformowano, że do rozmowy dwustronnej rzeczywiście nie dojdzie.

rmf24.pl / TASS / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply