Klub parlamentarny Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, chce aby w kraju tym było transmitowanych osiem programów telewizyjnych nadawanych przez TVP.

Klub parlamentarny polskiej partii w litewskim parlamencie przygotował list do prezesa TVP Jacka Kurskiego. Liderzy naszych rodaków z Wileńszczyzny zwracają się z prośbą do szefa telewizji publicznej aby podjął działania umożliwiające retransmisję na terytorium Litwy szerokiej palety polskich programów telewizyjnych, „ważnych dla promowania kultury, historii, języka wśród Polaków na Litwie”, jak to ujmuje czołowy polski portal na Litwie, L24.lt.

Posłowie AWPL-ZChR chcą aby na Litwie było nadawanych osiem polskich programów: TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Religia, TVP ABC, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP Parlament. W tej chwili rodacy na Wileńszczyźnie mają dostęp tylko do TVP Polonia.

Retransmisja polskiej telewizji stała się od zeszłego roku przedmiotem dyskusji litewskich polityków. Jak do tej pory konkretną propozycję zgłosili parlamentarzyści litewskiego Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów, ale przewiduje ona nadawanie jedynie TVP Info. Pojawiła się także idea, aby polska telewizja publiczna transmitowała na Litwie… białoruskojęzyczną Telewizję Biełsat. Jednak miarodajni reprezentanci społeczności naszych rodaków przedstawili inne postulaty.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

„Frakcja AWPL-ZChR żywi głęboką nadzieję, że już wkrótce na Litwie będzie można oglądać tych osiem kanałów polskich, a poparcia tym aktualnym zabiegom udzieli nie tylko Telewizja Polska, ale też politycy litewscy” – relacjonuje portal L24.lt

l24.lt/kresy.pl

Reklama4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. W_Litwin :

  rosyjskich

  To jest prawdziwy cynizm. To jest dowód na dyskryminację, na nienawiść do wszystkiego co polskie, to jest dowód na brak tolerancji.

  komentarz innego użytkownika, ale jakże wymowny:
  Bardzo dobrze. W Wilnie w autobusach, na lotnisku, na dworcach komunikaty są w trzech językach: litewskim, angielskim i rosyjskim.
  A przecież jest spora grupa Polaków. Czy 20% ludności narodowości polskiej to mało???
  Nie!!! To dyskryminacja, której podobno nie ma! jak mówią konserwy, liberały, socjaliści czy wtórujący im polskojęzyczne medium Okińczyca.

 2. W_Litwin :

  Lietuva mówi, że największym wrogiem jest Rosja, a tymczasem mamy tylko jeden kanał polski i kilkanaście rosyjskich

  To jest prawdziwy cynizm. To jest dowód na dyskryminację, na nienawiść do wszystkiego co polskie, to jest dowód na brak tolerancji.

  Inni też podłapali ten pomysł: „Polskie programy telewizyjne, które byłyby retransmitowane na Litwę, to nie tylko przekaz informacyjny.
  To przede wszystkim polski język, historia, kultura, duma z przynależności do polskiej wspólnoty narodowej.
  Z tego powodu Litwini od lat blokują polską telewizję, a i same kolejne rządy RP – dziwnie i wyjątkowo uległe wobec litewskiego „partnera strategicznego” – także dotąd nic nie zrobiły w tym kierunku.
  Czas to zmienić, a propozycje AWPL-ZCHR zawarte w liście do prezesa TVP są krokiem w dobra stronę.”

 3. mariusz67 :

  Telewizja Biełsat czyli drogo kosztująca nas – podatników, prywatna zabawka pani Romaszewskiej-Guzy, nie tylko jest nieoglądana, ale ponadto promuje… mało polskie spojrzenie na świat. Przecież nawet na tym portalu były informacje, że brała udział w produkcji filmu szkalującego Żołnierzy Niezłomnych. To skandal, że Polska w ogóle finansuje takie coś, a kolejny skandal to samo mówienie o możliwym nadawaniu tego szmirowatego i nasączonego propagandą kanału dla Polaków na Litwie – polskich patriotów i tradycjonalistów. To wyraz całkowitego braku szacunku dla tych ludzi.

 4. mariusz67 :

  Natomiast słusznie, że polska partia AWPL-ZCHR domaga się polskich telewizji tematycznych jak TVP Historia czy TVP Kultura, bo to są nośniki polskości, języka i tradycji. Wielkim zaniedbaniem władz III RP jest to, że dotąd nasi Rodacy są odcięci od polskiej telewizji (sama, w dodatku mało atrakcyjna i mało wartościowa, TVP Polonia to stanowczo za mało).