Udział polskich żołnierzy w misji w Afganistanie wyniósł prawie 6,5 mld złotych – napisała Rzeczpospolita (Rz) we wtorek. Koszty dotyczą 19 lat obecności wojskowej w tym kraju.

Dane Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych pokazują, że podczas realizacji operacji Enduring Freedom w latach 2002 -2006 wydatki MON wyniosły 108 mln zł. Z kolei w latach 2007 – 2014 nakłady na funkcjonowanie misji ISAF to aż 6 mld zł. „Natomiast wydatki na funkcjonowanie PKW od 2015 roku do 30 czerwca 2021 r. ukształtowały się na poziomie 387 mln zł”  – pisze „Rz”, cytując Dowództwo Operacyjne. Łączny koszt misji to ponad 6,49 mld złotych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8139.32 PLN    (36.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Należy jednak podkreślić, że nie jest to kwota ostateczna. Z uwagi na system rozliczeń, następna aktualizacja możliwa będzie pod koniec października br.” – podkreśla dowództwo.

Polska obecność wojskowa w Afganistanie zakończyła się po prawie 20 latach w czerwcu bieżącego roku. Na lotnisku w Kabulu stacjonuje aktualnie niewielki kontyngent sił specjalnych, który pomaga w ewakuacji współpracowników PKW.

W misji wzięło łącznie udział ponad 33 tys. żołnierzy i pracowników cywilnych – przypomina „Rz”. W trakcie jej trwania zginęło 43 żołnierzy Wojska Polskiego, a także jeden pracownik cywilny (ratownik medyczny). Około 1000 osób odniosło rany. Siły Zbrojne RP nie ujawniają kwoty strat w sprzęcie wojskowym.

Zobacz także: DGP: USA poprosiły Polskę o przyjęcie 3 tys. Afgańczyków. Dworczyk: prowadzimy dialog

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ubiegłą niedzielę kontrolę nad stolicą Afganistanu przejął ruch talibów. W ciągu trwającej 10 dni kampanii zajmowali oni kolejne prowincje kraju, doprowadzając do całkowitego rozkładu systemu dotychczasowych rządów. Amerykański kontyngent w tym kraju, który był w trakcie wycofywania, w trybie alarmowym został zwiększony o 5 tys. żołnierzy i zajął kabulskie lotnisko. Amerykanie zablokowali wyloty samolotów komercyjnych, by zapewnić możliwość ewakuacji swoich dyplomatów oraz afgańskich współpracowników amerykańskiej armii.

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz