Dziewięć placówek prowadzonych przez serbską pocztę państwową Posta Srbije zostało zamkniętych w ramach operacji policji w Kosowie, która nastąpiła po decyzji Centralnego Banku Kosowa o zakończeniu używania serbskiej waluty.
Jak przekazał portal Balkan Insight, losowska policja ogłosiła w poniedziałek, że zamknęła dziewięć placówek pocztowych prowadzonych przez Posta Srbije (Poczta Serbska) na północy Kosowa – operacja mająca na celu zdelegalizowanie instytucji wspieranych przez Belgrad na obszarze w dużej mierze zamieszkanym przez Serbów i zakończenie używania serbskiego dinara do płatności.
Policja poinformowała, że operacja została przeprowadzona po tym, jak Urząd Regulacyjny Komunikacji Elektronicznej i Pocztowej, ARKEP, poinformował ich o tym, że działają tam „nielegalne placówki pocztowe”.
Zobacz też: Zrównanie praw – Serbowie z Kosowa wjadą do UE bez wizy
„Operacja jest prowadzona na północy Kosowa na podstawie oficjalnych informacji, które otrzymaliśmy od ARKEP, z podejrzeniem, że działają tam nielegalne, niezarejestrowane i nieposiadające licencji placówki pocztowe” – poinformowała policja w komunikacie prasowym.
„Na podstawie oficjalnych informacji wszczęto dochodzenia policyjne we współpracy i koordynacji z instytucjami wymiaru sprawiedliwości. Jak dotąd zidentyfikowano dziewięć takich lokalizacji”, dodano. Policja powiedziała, że „podejmowane będą dalsze środki w zależności od ustaleń”.
Operacja miała miejsce ponad dwa miesiące po tym, jak policja Kosowa zamknęła sześć biur serbskich instytucji finansowych w czterech serbskich gminach na północy kraju.
Władze Kosowa miały na celu wdrożenie decyzji Banku Centralnego w sprawie operacji gotówkowych, która zakazuje używania serbskiej waluty do płatności.
Ministerstwo Informacji i Telekomunikacji Serbii potępiło akcję policji Kosowa, nazywając ją nielegalną.
„To kolejny przykład wyraźnej demonstracji siły i nielegalnych działań tymczasowych instytucji samorządu lokalnego w Prisztinie, których celem jest ciągłe prześladowanie pozostałych Serbów i innych nie-Albańczyków w Kosowie i Metochii” – poinformowało ministerstwo w komunikacie prasowym.
Kresy.pl/Balkan Insight
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!