Kosiniak-Kamysz sugeruje referendum ws. związków partnerskich

Zdaniem szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, kwestię związków partnerskich można by rozstrzygnąć w drodze referendum. Opowiedział się też za zachowaniem tzw. kompromisu aborcyjnego.

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz był pytany m.in. o to, czy podpisałby się pod ustawą zakazującą aborcji dzieci poczętych „ze względu na ciężkie uszkodzenie płodu”.

– To zależy. Dzisiaj wszyscy będą zadawać pytania właśnie o kwestię aborcji, związków partnerskich – odpowiedział polityk. Jego zdaniem, „można by było zaproponować referendum w sprawie związków partnerskich i wreszcie to rozstrzygnąć”. Dodał też, że „kwestie związane z dostępem do informacji medycznej czy związane z dziedziczeniem pewnie powinny znaleźć jakieś rozwiązanie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

– Do tej pory nikt nie zaproponował takiej ustawy, która by uzyskała akceptację Sejmu, a co dopiero trafiłaby do prezydenta – zauważył Kosiniak-Kamysz.

Przeczytaj: Minister Emiliewicz: sprawdźmy, co w ustawie należałoby zmienić, aby partnerzy tej samej płci mogli w sposób jednoznaczny po sobie dziedziczyć

Liderowi ludowców przypomniano, że w 2017 roku powiedział, że zakazałby aborcji eugenicznej. Odparł, że mówił o tym w kampanii i teraz opowiedział się za zachowaniem tzw. kompromisu aborcyjnego.

– Przy tak rozgorzałych emocjach zachowanie kompromisu jest dzisiaj sprawą kluczową – oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Przeczytaj: Niedziela: Prezes Trybunału Konstytucyjnego broni aborcji eugenicznej

Czytaj także: Konfederacja: wzywamy prezes TK, żeby przestała blokować wniosek ws. aborcji eugenicznej [+VIDEO]

Wicepremier Jarosław Gowin pytany dwa miesiące temu o możliwość wprowadzenia przez rząd całkowitego zakazu aborcji zapewnił, że podobnie jak szef PiS Jarosław Kaczyński jest takiemu rozwiązaniu przeciwny.

Przeczytaj: Rząd nie planuje zmian w prawie dotyczącym aborcji

Szefa PSL pytano też, chciałby przekonać do siebie lewicowy elektorat. Niedawno, przy okazji Uroczystości Wszystkich Świętych, zamieścił na portalu społecznościowym obraz św. Rity, za co został skrytykowany przez środowiska lewicowy, czyli, według, „GW”, lewicowy elektorat.

– Nie wiemy, czy to lewicowemu elektoratowi akurat się nie spodobało – powiedział polityk, przyznając że sytuacja ta trochę go zaskoczyła. – (…) opublikowałem wizerunek Świętej Rity, dla mnie osobiście ważny, ale nie z jakimś przesłaniem nakazującym cokolwiek czy zastraszającym kogokolwiek.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, warto mówić o swoich poglądach. Podkreślił też, ze od lat współpracuje z osobami wierzącymi i niewierzącymi. Uważa, że rolą prezydenta jest to, by rozumieć wrażliwość Polaków. – Trzeba ją zaakceptować. Nie tylko tolerować – podkreślił.

Czytaj również: Wicepremier Gowin zadeklarował, że będzie walczył o możliwość prezentowania ideologii gender na uczelniach

„Gazeta Wyborcza” / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz