Korea Północna uruchomiła ponownie reaktor jądrowy

Wydaje się, że Korea Północna uruchomiła ponownie reaktor jądrowy, który, jak się powszechnie uważa, produkował pluton do produkcji broni jądrowej, poinformował w rocznym raporcie ONZ-owski organ nadzoru atomowego, podkreślając wysiłki izolowanego narodu na rzecz rozszerzenia swojego arsenału.

Jak przekazała w niedzielę agencja prasowa Reuters, w rocznym raporcie ONZ-owski organ nadzoru atomowego uważa, że Korea Północna uruchomiła ponownie reaktor jądrowy, który, jak się powszechnie uważa, produkował pluton do produkcji broni jądrowej.

Oznaki działania reaktora o mocy 5 megawatów, który jest postrzegany jako zdolny do produkcji plutonu przeznaczonego do broni, były pierwszymi zauważonymi od końca 2018 roku, podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w raporcie z piątku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Od początku lipca 2021 r. pojawiły się oznaki, w tym zrzut wody chłodzącej”, raport MAEA mówi o reaktorze w Yongbyon, kompleksie jądrowym w sercu programu nuklearnego Korei Północnej.

Agencja nie miała dostępu do Korei Północnej od czasu, gdy Pjongjang wydalił inspektorów w 2009 roku. Następnie kraj ten kontynuował realizację programu broni jądrowej i wkrótce wznowił testy nuklearne. Jego ostatnia próba jądrowa odbyła się w 2017 roku. MAEA monitoruje obecnie Koreę Północną z daleka, głównie za pomocą zdjęć satelitarnych.

Komercyjne zdjęcia satelitarne pokazują zrzut wody, potwierdzając wniosek, że reaktor znów pracuje, powiedziała Jenny Town, dyrektor amerykańskiego projektu 38 North, który monitoruje Koreę Północną.

„Nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, dlaczego reaktor nie działał wcześniej – chociaż w ciągu ostatniego roku trwały prace nad zbiornikiem wodnym, aby zapewnić wystarczającą ilość wody dla systemów chłodzenia” – powiedziała. „Czas wydaje mi się trochę dziwny, biorąc pod uwagę tendencję do powodzi w nadchodzących tygodniach lub miesiącach, które mogą wpłynąć na działanie reaktora”.

Zobacz też: Kim Dzong Un przyznał, że Korea Północna przeżywa „najgorszy okres w historii”

W zeszłym roku 38 North poinformowało, że powodzie w sierpniu mogły uszkodzić pompownie powiązane z Yongbyon, podkreślając, jak wrażliwe są systemy chłodzenia reaktora jądrowego na ekstremalne zjawiska pogodowe.

Jak podają państwowe media, sezonowe deszcze spowodowały powodzie na niektórych obszarach, ale nie ma jeszcze żadnych doniesień o zagrożeniach dla Yongbyon.

Zobacz też: Korea Północna testowała „kierowane pociski nowego typu”

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz