Komisja Europejska “podejmie szybkie i zdecydowane działania” dotyczące “dalszego funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej” polskiego Sądu Najwyższego – rzecznik KE Christian Wigand oświadczył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Rzecznik został zapytany podczas poniedziałkowej konferencji w Brukseli o reakcję na listy wysłane do szefowej KE Ursuli von der Leyen, m.in. przez liderów frakcji w Parlamencie Europejskim. Listy wzywały do podjęcia działań w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. “Mamy bardzo jasne stanowisko i podjęliśmy zdecydowane działania wobec Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce. Uważnie śledzimy najnowsze wydarzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o sędziów Sądu Najwyższego i sprawę sędziego (Igora) Tulei. Komisja uważa, że Polska narusza prawo UE, pozwalając Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego na podejmowanie decyzji, które mają bezpośredni wpływ na sędziów i sposób, w jaki pełnią swoją funkcję. Kwestie te obejmują m.in. sprawy o uchylenie immunitetu sędziów w celu wszczęcia przeciwko nim postępowania karnego” – odpowiedział Christian Wigand cytowany przez PAP.

“Sama perspektywa wszczęcia postępowania przed organem, którego niezawisłość nie jest gwarantowana, wywołuje +efekt odstraszający+ dla sędziów i może wpłynąć na ich niezależność. W związku z tym 27 stycznia Komisja Europejska skierowała do Polski dodatkową uzasadnioną opinię w sprawie dalszego funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej. Polska miała miesiąc na podjęcie niezbędnych działań w celu przestrzegania prawa UE. Otrzymaliśmy odpowiedź. Można oczekiwać, że Komisja jako strażnik traktatów (unijnych) podejmie szybkie i zdecydowane działania w następnym kroku” – dodał.

W ubiegłym tygodniu liderzy niektórych frakcji Europarlamentu wysłali  do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen list zawierający apel o podjęcie działań w sprawie sędziego Igora Tulei.

KE informowała 27 stycznia o przejściu do drugiego etapu procedury naruszeniowej wobec Polski, w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Komisja Europejska od trzech lat kontestuje reformy wymiaru sprawiedliwości przeprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości uważając jest za naruszające zasady demokratycznego państwa prawa. Celem podobnego postępowania eurokratów są również Węgry.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Po pierwsze to jest to prawdopodobnie zadyma dla odwrócenia uwagi od ważnych dla Polski i Europy spraw.
    Po drugie to, Komisja Europejska z pewnością jest: “organem, którego niezawisłość nie jest gwarantowana”