Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła immunitet sędziemu Igorowi Tulei i zawiesiła go w czynnościach służbowych. Sędzia, który nie uznaje przeprowadzonej przez PiS reformy wymiaru sprawiedliwości, stawił się w czwartek w miejscu pracy, ale sprawa, którą miał prowadzić, została zdjęta z wokandy.

Jak podał RMF FM, w środę Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu Igorowi Tulei, zawiesiła go w czynnościach służbowych i obniżyła mu uposażenie o 25 proc. Orzeczenie zapadło stosunkiem głosów 2:1. Zdanie odrębne zgłosił sędzia Jarosław Sobutka. Tym samym Izba Dyscyplinarna zmieniła swoje orzeczenie wydane w pierwszej instancji z czerwca br. – wówczas Izba nie przychyliła się do wniosku prokuratury.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prokuratura zarzuca Igorowi Tulei ujawnienie informacji ze śledztwa oraz danych i zeznań świadka w sprawie dotyczącej obrad Sejmu w Sali Kolumnowej w grudniu 2016 roku. Sędzia miał ujawnić te informacje zezwalając mediom na rejestrację ustnego postanowienia sądu uchylającego umorzenie tego śledztwa przez prokuraturę.

Sędzia Tuleya nie stawił się przed Izbą Dyscyplinarną SN, ponieważ jej nie uznaje, podobnie jak wydanego przez nią postanowienia. Jeszcze przed środową rozprawą mówił: „Żaden polityczny sąd nie może odsunąć mnie od orzekania. Jestem sędzią europejskim, nie uznam orzeczenia Izby Dyscyplinarnej, niezależnie, co się wydarzy, będę nadal orzekał. Prawo europejskie nie może ustępować przed bezprawiem”.

Zgodnie z zapowiedzią Tuleya stawił się w czwartek rano w swoim miejscu pracy, czyli w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Miał orzekać w sprawie wyznaczonej na godzinę 10., jednak przewodnicząca wydziału zdjęła ją z wokandy. Tuleya twierdzi, że sam zawiesił to postępowanie w związku z zadaniem pytania prejudycjalnego. „Wydaje mi się, że zadanie tego pytania jest konieczne z kilku powodów. W moim odczuciu nie szkodzi to uczestnikom procesu z uwagi na to, że w związku z wczorajszą uchwałą i tak bym był odsunięty od orzekania w tej sprawie, w naszej pracy obowiązuje zasada ciągłości i niezmienności składu” – tłumaczył dziennikarzom przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE: Kukiz: Pisowska reforma sądów umocni sędziów takich jak Igor Tuleya

Kresy.pl / rmf24.pl / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz