Stany Zjednoczone zgodziły się wysłać Ukrainie dodatkową wyrzutnię rakiet M142 HIMARS z nieznaną modyfikacją wyrzutni.

Jak poinformował w poniedziałek portal Mil.in Stany Zjednoczone zgodziły się wysłać Ukrainie dodatkową wyrzutnię rakiet M142 HIMARS z nieznaną modyfikacją wyrzutni.

Departament Obrony USA zapowiedział także uzupełnienie zapasów amunicji Ukrainy. Nowy pakiet dla Ukrainy obejmuje pomoc obronną w wysokości 100 mln dolarów.

Ukraina otrzyma także ponad trzy miliony sztuk amunicji do broni strzeleckiej, amunicji do pokonywania przeszkód, sprzętu zimowego, części zamiennych, sprzętu konserwacyjnego i innego sprzętu pomocniczego.

Pentagon osobno podkreślił, że pomoc wojskowa dla Ukrainy stanowi „mądrą inwestycję w nasze bezpieczeństwo narodowe” i wezwał Kongres do zatwierdzenia dodatkowych funduszy, o które wnioskował Biały Dom, aby Stany Zjednoczone mogły w dalszym ciągu to robić.

Szef Pentagonu Lloyd Austin poinformował w poniedziałek, że przybył z wizytą do Kijowa. Oświadczył, że USA “będą nadal, teraz i w przyszłości, wspierać Ukrainę”.

Szef Departamentu Obrony USA poinformował o swojej wizycie w Kijowie na platformie X (dawniej Twitter). “Przybyłem do Kijowa, by spotkać się z przywódcami Ukrainy. Jestem dziś tutaj, aby przekazać ważne przesłanie: Stany Zjednoczone będą nadal, teraz i w przyszłości, wspierać Ukrainę w walce o wolność, przeciwko agresji rosyjskiej” – napisał.

Warto zauważyć, że telewizja NBC News przytoczyła wyniki badania opinii Amerykanów przeprowadzonych przez Instytut Gallupa. Zgodnie z nimi 41 proc. Amerykanów uznało, że ich państwo robi “zbyt wiele”, by wspierać Ukrainę na wojnie z Rosją. To znaczący wzrost proporcji tego rodzaju odpowiedzi. W czerwcu bieżącego roku twierdził tak 29 proc. respondentów Gallupa. Zaś w sierpniu 2022 r. uważało tak jedynie 24 proc. pytanych.

Równie radykalna zmiana nastąpiła w proporcji Amerykanów uważających, że USA pomagają Ukraińcom “niewystarczająco”, lecz w przeciwną stroną. Pogląd taki wyraziło miesiąc temu 25 proc. W styczniu bieżącego roku odpowiedź taką dawało jeszcze 30 proc. respondentów, a w sierpniu 2022 r. – 38 proc.

Kresy.pl/mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply