Kolejne Kraby z Huty Stalowa Wola (HSW) trafiły do Wojska Polskiego. Artylerzyści z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich ćwiczyli swoje umiejętności w zakresie obsługi i strzelania, pod okiem przedstawicieli HSW.

Kolejne Kraby z Huty Stalowa Wola trafiły do Wojska Polskiego – poinformowała w piątek na swoim profilu na Facebooku Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) z odesłaniem do materiału TVP3 Rzeszów. W czwartek na poligonie w Nowej Dębie swoje umiejętności w zakresie obsługi i strzelania, pod okiem przedstawicieli HSW, doskonalili artylerzyści z 21 Brygada Strzelców Podhalańskich.

„To jest zupełnie innej klasy nowoczesny sprzęt. Sama donośność, maksymalna donośność Kraba to 40 kilometrów, Goździka do 15, więc nie można porównywać tych sprzętów. Goździk już kilkadziesiąt lat jest w polskiej armii. My bardzo cieszymy się, że tutaj na Podkarpaciu będą Kraby” – mówił w rozmowie z TVP3 Rzeszów dr inż. Mirosław Surowaniec, dyrektor rozwoju HSW.

„Nie ma żadnego porównania, jest przeskok technologiczny bardzo duży, wszystko jest zautomatyzowane, dużo mniej pracy mamy” – mówił sierżant Cezary Kosek.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich podała przy pomocy mediów społecznościowych, że już niedługo sprzęt ten trafi na wyposażenie 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej stanowiąc jeden z elementów Dywizjonowego Modułu Ogniowego „Regina”.

W jego skład wejdzie: osiem samobieżnych haubic KRAB, cztery wozy dowodzenia, dwa wozy amunicyjne i jeden wóz remontu uzbrojenia i elektroniki.

Zobacz też: Kolejne armatohaubice Krab trafiły do Bolesławca [+FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Huta Stalowa Wola S.A. realizuje aktualnie proces produkcji oraz dostaw arma­to­hau­bic Krab dla Sił Zbrojnych RP. Zgodnie z umową, jaką w grudniu 2016 roku Inspektorat Uzbrojenia MON zawarł z HSW, polska armia ma do 2024 roku pozyskać 96 armatohaubic Krab za ponad 4 mld złotych. Ponadto, polscy żołnierze mają otrzymać również 12 wozów dowódczo-sztabowych, 32 wozy dowodzenia różnego szczebla, 24 wozy amunicyjne oraz 4 wozy remontu uzbrojenia i elektroniki. Łącznie z wcześniejszą umową, z roku 2014, w ramach której HSW dostarczyła 24 Kraby wraz z pojazdami dowodzenia i wsparcia logistycznego za kwotę ok 1 mld. zł., wojsko polskie będzie docelowo dysponować 120 Krabami.

Kresy.pl/PGZ/TVP3 Rzeszów

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz