MESKO S.A. dostarczyło do Sił Zbrojnych RP kolejną partię systemów rakietowych PIORUN oraz zastawów startowych. Chodzi o kilkaset rakiet i kilkadziesiąt zestawów startowych.

Partia, która właśnie trafiła do polskich żołnierzy jest przedostatnią z zaplanowanych na 2022 rok w ramach umowy zawartej w pod koniec 2016 roku. Firma przekaże polskiej armii jeszcze w tym roku dodatkowo ponad 100 PIORUNÓW i ponad 60 zestawów.

W ciągu ostatnich 6 lat MESKO S.A. dostarczyło do Wojska Polskiego w sumie ponad 1000 rakiet i kilkaset zestawów startowych.

W połowie obecnego roku Spółka podpisała aneks zwiększający zamówienie o prawie 3 500 rakiet i 600 zestawów startowych do 2026 roku. Partia, która zostanie przekazana polskiej armii jeszcze w grudniu zostanie zrealizowana w ramach dodatkowego zamówienia.

– Cieszymy się bardzo, że kolejne zastawy rakietowe PIORUN trafiają na wyposażenie polskiej armii. Wojsko Polskie jest głównym odbiorcą naszego sprzętu i realizacja zamówień na potrzeby Sił Zbrojnych naszego kraju jest dla priorytetem. Dzięki ciężkiej pracy załogi MESKO dostawy odbywają się terminowo. Kolejne zamówienia na nasze wyroby dowodzą, że Ministerstwo Obrony Narodowej, które wsłuchuje się w opinie użytkowników, docenia wysoką jakość i klasę naszego sprzętu – mówi Prezes Zarządu MESKO S.A. Elżbieta Śreniawska.

Jak informowaliśmy, we wtorek w Oslo spółka MESKO S.A. podpisała umowę na dostawę przeciwlotniczych systemów rakietowych Piorun dla Sił Zbrojnych Królestwa Norwegii.

Tym samym, Norwegia jest kolejnym kraje, który zdecydował się na zakup Piorunów. Wcześniej takiego wyboru dokonały Estonia i Stany Zjednoczone.

W ramach kontraktu, wartego, według oficjalnego komunikatu MESKO, kilkadziesiąt milionów euro, producent ze Skarżyska-Kamiennej dostarczy Norwegom kilkaset rakiet Piorun oraz zestawy startowe. Nie podano ani dokładnej liczby systemów, ani kwoty kontraktu.

Jak podano w komunikacie, „umowa z Norwegią nie jest ostatnią, której można spodziewać się w nieodległym czasie”.

Przypomnijmy, że czerwcu minister obrony zatwierdził umowę w sprawie pozyskania 3,5 tysiąca pocisków i 600 mechanizmów startowych zestawu przeciwlotniczego Piorun dla Wojska Polskiego. Zapowiadano, że miały one trafić do polskich żołnierzy jeszcze w tym roku.

Jak informowaliśmy, w połowie sierpnia br. prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek w rozmowie na antenie Programu 1 Polskiego Radia przekazał, że w przyszłym roku zdolności produkcyjne wyrzutni Piorun przekroczą 1000 sztuk. Docelowo produkcja ma wynieść 1,5 tys. sztuk rocznie.

Zobacz też: Niemieckie media: Pioruny i amunicja krążąca Warmate robią furorę na Ukrainie

Kresy.pl / mesko.com.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply