Koalicja kilkunastu krajów pod przewodnictwem Holandii chce wycofywania dotacji na paliwa kopalne. W jej skład weszły m.in. Belgia, Dania i Francja. USA odmówiły dołączenia do holenderskiej inicjatywy.

Koalicja powstała z inicjatywy Holandii na szczycie klimatycznym COP28, który właśnie odbywa się w Dubaju. W jej skład weszły Francja, Belgia, Irlandia, Finlandia, Dania, Kanada, Hiszpania, Kostaryka, Austria, Szwajcaria, Luksemburg oraz Antigua i Barbuda – podała w sobotę agencja Reuters.

“Nie możemy wycofywać się z paliw kopalnych bez zajęcia się dotacjami do nich” – oświadczył holenderski minister klimatu Rob Jetten. Wyraził opinię, że potrzebne są odpowiednie “zachęty ekonomiczne”.

Grupa domaga się zlikwidowania dotacji, które służą ochronie konsumentów poprzez utrzymywanie niskich cen paliwa – szczególnie w obliczu kryzysów energetycznych.

Przeczytaj: W 2040 r. prądu z węgla ma już prawie nie być – Rz o planach rządu

Dołączenia do inicjatywy Holandii odmówiły Stany Zjednoczone – zwraca uwagę agencja Bloomberg.

Koalicja chce włączyć w tę inicjatywę takie organizacje jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Światowa Organizacja Handlu.

Zobacz także: Afera wiatrakowa: “Tajemniczy pan” na Komisji Finansów i Energii [+VIDEO]

reuters.com / bloomberg.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Polsce nie trzeba żadnych podejrzanych dotacji do paliw kopalnych – dajcie nam wolna rękę w wydobyciu węgla bez waszych pseudopomocy a wszysko wróci do normalności. Kraje chcące zlikwidować wydobycie węgla leżą w strefie ciepłej bez mrożnych zim , nie muszą się ogrzewać w przeciwieństwie do krajów europy środkowej. Nie mają w tym interesu by nam pomagać.