W ostatnich miesiącach gwałtownie spadła międzynarodowa pomoc wojskowa i finansowa dla Ukrainy – zwracają uwagę badacze z instytutu w Kilonii.

Naukowcy z kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej (IfW) przeanalizowali skalę pomocy finansowej i wojskowej, jaką otrzymała w ostatnich miesiącach Ukraina. Od sierpnia do października 2023 Ukrainie obiecano pakiety o łącznej wartości 2,11 mld euro, co stanowi około jedną dziesiątą kwoty z tego samego okresu ubiegłego roku i najniższy poziom od stycznia 2022 – podał w minionym tygodniu portal Deutsche Welle, powołując się na dane instytutu.

“Nasze dane potwierdzają wrażenie bardziej niezdecydowanej postawy w ostatnich miesiącach” – oświadczył Christoph Trebesch z instytutu IfW. Jak dodał, Ukraina staje się coraz bardziej zależna od niewielkiej liczby sojuszników.

W USA i UE dyskutowane są obecnie duże pakiety wsparcia, lecz z powodu sporów politycznych utknęły one w martwym punkcie. “W obliczu niepewności związanej z dalszą pomocą USA, Ukraina może mieć tylko nadzieję, że UE w końcu zrealizuje swój od dawna zapowiadany wkład w wysokości 50 miliardów euro” – powiedział Trebesch. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na zbliżającym się szczycie szefów państw i rządów UE w połowie grudnia.

Zobacz: Węgry blokują wypłatę środków dla krajów UE dostarczających broń Ukrainie. Chcą gwarancji od Kijowa

Badacze IfW podkreślili w swojej analizie, że obecnie państwa członkowskie UE i instytucje europejskie dostarczają łącznie więcej broni na Ukrainę niż największy pojedynczy darczyńca – USA.

Przeczytaj: Biały Dom nie jest w stanie obiecać, że pomoc USA dla Ukrainy będzie kontynuowana

Według agencji prasowej Reuters kraje Unii Europejskiej złożyły zamówienia na zaledwie 60 000 pocisków artyleryjskich w ramach unijnego programu, który ma pomóc w dostarczeniu na Ukrainę 1 miliona sztuk amunicji do wiosny przyszłego roku.

Szersza inicjatywa, rozpoczęta w marcu, obejmowała różne programy mające na celu dostarczenie Ukrainie w ciągu roku 1 miliona pocisków i rakiet na potrzeby wojny przeciwko inwazji Rosji.

Według UE w ramach tych programów łącznie dostarczono około 480 000 sztuk amunicji, co stanowi mniej niż połowę zakładanego celu na około cztery miesiące.

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply