W swoim noworocznym przemówieniu, lider Korei Północnej, Kim Dzong Un, powiedział, że jest gotowy na drugie spotkanie na szczycie z prezydentem Donaldem Trumpem.

Jednocześnie Kim Dzong Un zastrzegł, że jeśli międzynarodowe sankcje przeciwko jego krajowi nie zostaną zniesione, Północ nie będzi „miała wyboru”, jak tylko wrócić do konfrontacji nuklearnej.

„Jestem gotów spotkać się z prezydentem Stanów Zjednoczonych w każdej chwili, dla dobra naszej społeczności międzynarodowej. Jeśli jednak Stany Zjednoczone nie dotrzymają obietnicy w naszej społeczności międzynarodowej i źle interpretują naszą cierpliwość i zamiary, a także utrzymają sankcje, to nie mamy wyboru ze względu na nasz interes narodowy i pokój na Półwyspie Koreańskim, aby sformułować nowe inicjatywy i nowe środki” – powiedział Kim Dzong Un w przemówieniu transmitowanym przez telewizję publiczną.

Wezwał również Koreę Południową do odwołania dalszych ćwiczeń wojskowych z Amerykanami. Podkreślił, że jest gotowy na dążyć do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”.

Przypomnijmy, że w grudniu władze Korei Północnej oświadczyły w, że nie dokonają jednostronnej denuklearyzacji, dopóki Amerykanie nie usuną swojej broni nuklearnej z regionu. Podkreślono, że Pjongjang domaga się całkowitego usunięcia „wszystkich źródeł nuklearnego zagrożenia” z Półwyspu Koreańskiego. Mocne słowa Korei Północnej są odbierana przez komentatorów jako potencjalne zagrożenie dla inicjatywy dyplomatycznej rozpoczętej przez prezydenta Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Singapurze w czerwcu br. 

Negocjacje między Waszyngtonem a Pjongjangiem na temat denuklearyzacji utknęły w martwym punkcie od czasu spotkania Trump-Kim. Stany Zjednoczone chcą, aby Korea Północna przedstawiła szczegółowy opis obiektów jądrowych i rakietowych, które miały zostać poddane inspekcji i zdemontowane w ramach porozumienia, podczas gdy Pjongjang nalega, aby najpierw znieść sankcje wymierzone w reżim.

kresy.pl / the new york times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz