W swoim noworocznym przemówieniu, lider Korei Północnej, Kim Dzong Un, powiedział, że jest gotowy na drugie spotkanie na szczycie z prezydentem Donaldem Trumpem.

Jednocześnie Kim Dzong Un zastrzegł, że jeśli międzynarodowe sankcje przeciwko jego krajowi nie zostaną zniesione, Północ nie będzi „miała wyboru”, jak tylko wrócić do konfrontacji nuklearnej.

„Jestem gotów spotkać się z prezydentem Stanów Zjednoczonych w każdej chwili, dla dobra naszej społeczności międzynarodowej. Jeśli jednak Stany Zjednoczone nie dotrzymają obietnicy w naszej społeczności międzynarodowej i źle interpretują naszą cierpliwość i zamiary, a także utrzymają sankcje, to nie mamy wyboru ze względu na nasz interes narodowy i pokój na Półwyspie Koreańskim, aby sformułować nowe inicjatywy i nowe środki” – powiedział Kim Dzong Un w przemówieniu transmitowanym przez telewizję publiczną.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wezwał również Koreę Południową do odwołania dalszych ćwiczeń wojskowych z Amerykanami. Podkreślił, że jest gotowy na dążyć do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”.

Przypomnijmy, że w grudniu władze Korei Północnej oświadczyły w, że nie dokonają jednostronnej denuklearyzacji, dopóki Amerykanie nie usuną swojej broni nuklearnej z regionu. Podkreślono, że Pjongjang domaga się całkowitego usunięcia „wszystkich źródeł nuklearnego zagrożenia” z Półwyspu Koreańskiego. Mocne słowa Korei Północnej są odbierana przez komentatorów jako potencjalne zagrożenie dla inicjatywy dyplomatycznej rozpoczętej przez prezydenta Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Singapurze w czerwcu br. 

Negocjacje między Waszyngtonem a Pjongjangiem na temat denuklearyzacji utknęły w martwym punkcie od czasu spotkania Trump-Kim. Stany Zjednoczone chcą, aby Korea Północna przedstawiła szczegółowy opis obiektów jądrowych i rakietowych, które miały zostać poddane inspekcji i zdemontowane w ramach porozumienia, podczas gdy Pjongjang nalega, aby najpierw znieść sankcje wymierzone w reżim.

kresy.pl / the new york times
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz