Ponad 1000 osób przeszło w niedzielę ulicami stolicy Ukrainy, Kijowa, w dorocznym marszu w 108. rocznicę urodzin przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery. Jego uczestnicy nieśli zapalone pochodnie i wykrzykiwali nacjonalistyczne hasła.

Podobne marsze odbyły się w Zaporożu i Lwowie. Uczestniczyło w nich po kilkaset osób – donoszą lokalne media.

„Bandera, Szuchewycz – bohaterowie Ukrainy”, „Chwała narodowi, śmierć wrogom” – skandowano w Kijowie.

Tłum niósł flagi „Swobody” i banery z hasłem „Nacjonalizm jest naszą religią. Stepan Bandera naszym prorokiem„. Na czele pochodu, jak co roku, szła młoda kobieta ubrana w tradycyjny ukraiński strój niosąc portret przywódcy UON.

Czytaj również: Kijów: 3 tys. osób na marszu ku czci Bandery [+FOTO]

Marsz rozpoczął się tu przy pomniku ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki, a zakończył na głównym placu Kijowa, Chreszczatyku. Zorganizowała go, jak co roku, nacjonalistyczna partia Swoboda. Porządku pilnowało kilkuset policjantów i żołnierzy Gwardii Narodowej MSW. Podczas akcji nie doszło do incydentów.

kresy.pl/pap/unian.ua

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Ta manifa na cześć cwela Bandery,werblami i pochodniami zabarwiona,jakby przez nazistów wymyślona.Tak Upadlina europejskie wartości fetuje,dzieło skurwysyna i zbrodniarza promuje.Tylko pytać jewropejskie i usraelskie lewactwo,czemu to finansuje.